Bierzesz antykoncepcję, a myślisz powoli o ciąży?

Bierzesz antykoncepcję, a myślisz powoli o ciąży?

Dzisiaj trochę o tym jak sobie radzić po odstawieniu anty. Często oczekujemy, że po odstawieniu tabletek anty miesiączka i owulacja powrócą w normalnym trybie, a zajście w ciążę nie będzie stanowić problemu. Czasami rzeczywiście tak jest, choć nie zawsze.

Jakie skutki uboczne mogą pojawić się po odstawieniu tabletek?

  • Miesiączka normalnie się pojawia, ale to nie znaczy, że występuje owulacja – badania wskazują, że potrzebujemy średnio nawet 9 miesięcy po odstawieniu, by cykle były owulacyjne.
  • Przez kilka miesięcy miesiączka i owulacja w ogóle mogą się nie pojawiać – badania mówią, że brak miesiączki może występować od 4-6 miesięcy po odstawieniu antykoncepcji. W niektórych przypadkach kiedy nie podejmujemy żadnej interwencji, czyli nie idziemy do ginekologa i nie szukamy przyczyny, to brak miesiączki może się dodatkowo wydłużyć.

Co możemy zrobić po odstawieniu antykoncepcji, by zmniejszyć skutki uboczne?

  • Wprowadzić zdrową, przeciwzapalną dietę pod kątem insulinooporności (ponieważ tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać na gospodarkę glukozowo-insulinową) – unikanie cukru i tłuszczy trans, stosowanie diety bogatej w jedno- i wielonienasycone tłuszcze oraz produkty z niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym – warto włączyć awokado, orzechy i kolorowe owoce oraz warzywa.
  • Po odstawieniu anty następuje wzrost androgenów, dlatego w niektórych przypadkach warto włączyć suplementację, np. palmą sabałową, NAC, inozytolem, magnezem, witaminą D3, omega-3, probiotykami, niepokalankiem, folianami, jednak zawsze musi być to dobrane indywidualnie pod wyniki badań!
  • Wprowadzić aktywność fizyczną, choc należy unikać katowania się treningami (czyli np. zamiast 6 treningów w tygodniu warto zredukować ich ilość do 3).
  • Dbanie o odpowiednią ilość i jakość snu.

Powyższe wskazówki to podstawy, które powinny pomóc w wyrównaniu gospodarki hormonalnej. Często warto udać się po pomoc do specjalisty to szczególnie ważne w przypadku doboru suplementacji czy leków!  A Wy jakie macie historie związane z odstawieniem?


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Ciąża i dziecko, Dieta, Dietetyka kliniczna, Zdrowie
Tagi: antykoncepcja, ciąża, dieta, dietetyk, dietetyka, dziecko, hormony

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up