Czym jest zespół metaboliczny? Przyczyny i objawy choroby

Czym jest zespół metaboliczny?

To zespół, zbiór wzajemnie powiązanych czynników zwiększających istotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2 oraz ich powikłań sercowo-naczyniowych.

Okazuje się, że przewlekły stres może stać się jego przyczyną. Stwierdzono zależność między narażeniem na czynniki stresowe w miejscu pracy a ryzykiem zespołu metabolicznego (niezależnie od innych istotnych czynników ryzyka). Mało tego, jeżeli ktoś przyjmuje sterydy – również może w ten sposób doprowadzić do wystąpienia tego zespołu, a także wyższego BMI – szczególnie u kobiet.

Jest to związane przede wszystkim z efektem “storage”, czyli sytuacją, w której wysokie stężenie kortyzolu podnosi glukozę, a co za tym idzie – insulinę. Badania wykazały, że wzrost jednej jednostki kortyzolu powoduje wzrost insuliny o 9.7mU/l.

Podsumowując: Jeżeli się stresujecie, dochodzi do wyrzutu kortyzolu. Przyczynia się to do uwalniania glukozy (głównie z zapasów glikogenu wątrobowego). Następstwem tego jest również wzrost insuliny. Jest to oczywiście zależne także od wielu innych czynników i nie takie proste jak opisuje ale pamiętajcie, aby stresować się jak najmniej.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: kortyzol, stres, zespół metaboliczny

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up