Jak przygotować się do badań krwi?

Jak przygotować się do badań krwi?

Przygotowania do badań – jak to zrobić?

Badania laboratoryjne dostarczają 80% obiektywnych danych o stanie zdrowia pacjenta, te zaś w 70% wpływają na decyzje podejmowane przez lekarza. Czas od otrzymania skierowania na badania do wysłania pobranej próbki krwi do laboratorium w dużej mierze zależy od nas samych i od tego, jak przygotujemy się do badania. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że największy wpływ a jakość uzyskiwanych wyników mamy my samo. W związku z tym do każdych badań powinniśmy odpowiednio się przygotować, aby minimalizować ryzyko uzyskania błędnych wyników.

A więc na co zwrócić uwagę, przygotowując się na badanie krwi?

Dieta

W celu zagwarantowania sobie prawidłowo wykonanego badania, należy zgłosić się na nie na czczo. Co to oznacza Przychodzimy po co najmniej 12-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku. Ostatni posiłek poprzedzający dzień badania powinien być możliwie lekkostrawny (np. zupa krem czy sałatka) i nie zawierać nabiału, co jest szczególnie ważne w przypadku badania profilu lipidowego (frakcji cholesterolu i trójglicerydów).

Godzina pobrania

Zalecane jest, aby pobranie nastąpiło w godzinach 7-9 rano. Wiele substancji w naszym organizmie jest wydzielanych różnie w zależności od pory dnia. Hormony (m.in. TSH i FT4) oraz parametry (np. żelazo, fosfor, cynk, potas, miedź), które często badamy, wydzielane są w rytmie dobowym. Na pobranie krwi powinniśmy przyjść rano również ze względu na procesy zachodzące w naszym organizmie. W tym przypadku zmianie mogą ulec takie parametry jak: białko, bilirubina, AST, ALT, ALP i LDH, parametry lipidowe, kreatynina, mocznik, sód, a nawet liczba leukocytów.

Leki, suplementy zioła

Wszystkie leki, jeśli to tylko możliwe i nie zagraża to naszemu zdrowiu, w dniu badania należy przyjąć dopiero po pobraniu krwi (o ile lekarz/dietetyk nie zdecyduje inaczej). Witaminy, zioła i suplementy powinniśmy przed badaniem odstawić na kilka (3-5) dni, tak aby w badaniu nie została oznaczona dawka przyjętego suplementu. Kolejną substancją, której nie należy spożywać na kilka dni przed badaniem, jest alkohol, który wpływa na wiele różnych funkcji naszego organizmu. Powinniśmy odczekać co najmniej dwa dni od ostatniego drinka.

Wysiłek fizyczny

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na badania laboratoryjne jest wysiłek fizyczny. W tygodniu poprzedzającym badania powinniśmy zachować normalną aktywność fizyczną. Dla każdego z nas znaczy to zupełnie co innego – jeśli trenujemy regularnie od dłuższego czasu, nie ma powodu, aby rezygnować z treningu. Nie należy tylko zwiększać intensywności ćwiczeń. Jeśli jednak dopiero planujemy rozpocząć przygodę ze sportem, warto zrobić to już po badaniu.

Stres

Stres to czynnik, o którym często zapominamy przy interpretacji badań laboratoryjnych. Wpływ na wyniki może mieć stres zarówno długotrwały, związany np. z sytuacją zawodową, jak i krótkotrwały spowodowany np. wcześniej przytoczoną kłótnią w kolejce. Pod wpływem stresu wzrastają m.in. takie parametry jak: aldosteron, angiotensyna, katecholaminy, kortyzol, prolaktyna, renina, somatotropina, TSH, wazopresyna, albumina, fibrynogen, glukoza, insulina, mleczany czy cholesterol.

Cykl miesiączkowy

U kobiet nawet dzień cyklu może mieć znaczenie przy badaniach. Szczególnie podatne są hormony określane mianem płciowych (m.in. LH i FSH). W zależności od tego, co chcemy sprawdzić, hormony należy badać w odpowiednim dniu cyklu. Najlepiej przed badaniem skonsultować się z lekarzem.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

 

 

 

Kategoria: Artykuł, Badania, Dietetyka kliniczna, Porady dietetyka, Zdrowie
Tagi: badania krwi, krew

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up