Lubisz smoothie i koktajle?

Smoothies i koktajle mogą być skarbnicą antyoksydantów i zdrowia w płynie, jeśli tylko właściwie je przygotowujesz. Rób je z głową, a będą Twoją trampoliną do lepszej energii w ciągu dnia i świetnego samopoczucia. Słowa klucz, to jednak „z głową”, no właśnie, czyli jak? Sprawdź, czy nie popełniasz tych popularnych błędów:

  • Tylko owoce, czyli cukrowa zalewajka. Soki/smoothie powinny być w przewadze warzywne. Dobre proporcje to ¾ warzyw + zielonych liści + owoc kwaśny, np. limonka/cytryna i ¼ owoców słodkich, np. dojrzałe mango, gruszka. Tymczasem bardzo często w mieszankach lądują tylko owoce i to te najsłodsze. Wtedy pijesz cukier goniony cukrem i nie o to chodzi. Owoc w tle lub zjedzony w całości to żaden problem. Jednak kilka owoców w postaci zmiksowanej czy jako sok to już solidna dawka cukru, który zbyt szybko dostanie się do organizmu i może, np. stłuścić Ci wątrobę, albo dawać gwałtowne spadki glukozy we krwi i silny spadek energii.
  • Małe urozmaicenie i brak zieleniny. W smoothie i sokach wyciskanych bardzo łatwo jest przemycić to, czego normalnie nie damy rady zjeść. Nawet zapalony Zielenianin raczej wymięknie przy chrupaniu pęczka pietruszki. Jednak wmiksowany w koktajl jest pysznym dodatkiem i prawdziwą bombą antyoksydantów oraz witaminy C, a smak jest prawie niewyczuwalny.
  • Zbyt szybkie picie. Smoothie powinno być tak zaplanowane, by zastąpić nam wybrany posiłek. Jeśli wypijesz go jednym haustem, to nie odczujesz nasycenia, a prędzej wylądujesz w toalecie. Następnie stwierdzisz, że nie możesz pić takich mikstur, bo Cię przeczyszczają i do tego czujesz głód, więc to bez sensu w Twoim przypadku. Zaplanuj sobie 10-15 minut na wypicie swojej porcji małymi łykami. Dodaj do środka jakiś tłuszcz, który spowolni przyswajanie energii z tego koktajlu, np. łyżeczkę oleju z wiesiołka, ogórecznika, lnianego, oliwy z oliwek, kawałek awokado lub przegryź przed wypiciem swojej mikstury kilka orzechów. To zapewni Ci sytość i dobry poziom energii, bez haju cukrowego i gwałtownego spadku glukozy we krwi. Możesz dodać też siemię lniane, czy chia, które napęcznieją dodatkowo wydłużą wchłanianie cukrów z napoju.

*Osoby z reaktywną hipoglikemią raczej powinny unikać soków i smoothie.

Picie soków/smoothie zamiast wody. Owszem warzywa i owoce zawierają dużo wody i takie mieszanki świetnie nawadniają. Jednak są też źródłem kalorii i cukrów, a często także tłuszczy, czy białek (w zależności od tego, co dodasz do swojej mieszanki). Więc nie można pić ich w nieskończoność i litrami.

Jeśli już pijesz zielone soki, smoothie i tego typu mixy, to pamiętaj. Rób to z głową i dla zdrowia, a nie przeciwko jemu.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Witaminy, Zdrowe produkty, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: antyoksydanty, cukry, kalorie, koktajle, owoce, smoothie, soki, warzywa, witamina C

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up