Stres – dobry czy zły? Jak wpływa na nasz organizm? Jak sobie z nim radzić?

Wiemy na pewno, że towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Powszechnie możemy wyróżnić stres fizjologiczny i psychiczny oraz mobilizujący i destruktywny. Najprościej mówiąc jest to zaburzenie homeostazy organizmu w odpowiedzi na różnego rodzaju bodźce.

W momencie, kiedy taki bodziec działa zbyt długo doprowadzając do wyczerpania mechanizmów obronnych organizmu, zaczynają uaktywniać się procesy patologiczne. Zaczynają wydzielać się substancje wywierające negatywne skutki dla zdrowia, m.in. kortyzol, czyli tak zwany hormonu stresu. Pojawia się obniżenie odporności, pogorszenie nastroju, osłabienie pamięci, nasilenie się lęków, trudności w zasypianiu, spadki apetytu lub wręcz kompulsywne objadanie się. Permanentnie działające stresory mogą doprowadzać nawet do depresji.

Ale mam dla Was dobrą wiadomość! Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z codziennym stresem, a oto kilka z nich:

  • Możecie wspomóc się przeciwzapalną dietą, o której już bardzo często wspominaliśmy.
  • Możecie wspomóc się odpowiednią suplementacją.
  • Świetnie sprawdzi się witamina E, witamina C, β-karoten, czyli prowitamina A, glutation, ubichinon (koenzym Q10), czy coraz bardziej popularne adaptogeny.
  • Dieta i suplementacja nie zadziałają, jeśli nie zadbasz o higienę stylu życia. Mam tu na myśli odpowiednią ilość i jakość snu, znalezienie czasu na regenerację organizmu i regularną aktywność fizyczną.
  • Świetnie sprawdzi się joga i medytacja, które wpływając na układ limbiczny skutecznie zredukują poziom stresu, pozwalając na odczucie spokoju i zadowolenia z życia.

Do aktywności fizycznej możecie zaliczyć także seks! Wydzielane wtedy substancje wywołują uczucie euforii i uspokojenia, zmniejszają przygnębienie i łagodzą problemy z koncentracją. Mogą być także skuteczne w walce z bezsenności, która przy długotrwałym stresie i przewlekłym zmęczeniu jest niestety bardzo powszechna.

Skup się przez chwilę na sobie. Postaraj się przez moment po prostu być. Spędzaj czas z dobrymi ludźmi. Bądź dobrym człowiekiem dla innych. Dobre uczynki, przyjazne nastawienie, życzliwość, troska o siebie i innych są tym, co czyni nasze życie pełniejszym, sensownym i pozytywnym. Czasem wystarczy miłe słowo i uśmiech i możecie zdobywać świat!


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: aktywność, dieta, sen, stres, suplementacja

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up