Trądzik różowaty – przyczyny choroby, objawy, leczenie, dieta

Trądzik różowaty - przyczyny choroby, objawy, leczenie, dieta

Dziś trochę o trądziku różowatym. W odróżnieniu od trądziku młodzieńczego, trądzik różowaty pojawia się w wieku 20-30 lat. Charakteryzuje się skłonnością do powstawania rumienia na skórze policzkach, nosie, brodzie i czole, objawy nasilają się w następnej dekadzie życia, a pełny rozwój choroby pojawia się w wieku 40-50 lat.

Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane, podejrzewa się:

 • Zaburzenia w rozroście naczyń krwionośnych: w skórze chorych stwierdzono zwiększoną ekspresję markerów odpowiedzialnych za pobudzenie rozrostu naczyń krwionośnych, ale również naczyń limfatycznych.
 • Nieprawidłową reakcja układu immunologicznego: przyczynia się do stanu zapalnego w obrębie skóry twarzy, a także do aktywacji katelicydyn białkowego czynnika przeciwbakteryjnego.
 • Promieniowanie UV: wpływa na rozszerzenie naczyń skórnych, a ponadto do wzrostu rodników tlenowych w obrębie skóry.
 • Zakażenia: Demodex foliculorum i Helicobacter pylori.

Objawy są zależne od typu trądziku różowatego, najpopularniejsze to:

 • Zaczerwienia skory
 • Wypryski
 • Wrażliwa skóra
 • Pękająca skóra

Lecznie trądziku różowatego niestety jest ciężkie i czasami bez znaczących efektów. Warto wspierać leczenie kremami zawierającymi Kwas azelainowy (AZC) znajdziecie je w Skinoren i Finacea. Leczenie dobiera oczywiście lekarz zazwyczaj jest to antybiotyk.

W leczeniu oczywiście warto wesprzeć się zdrową zbilansowaną dietą przeciwzapalną. Oraz wesprzeć się suplementacją mającą na celu uzupełnienie niedoborów takich witamin jak witamina D3. Warto wesprzeć się również suplementacją przeciwzapalną np. kurkumina, rewertol, witamina C. Nie zapominajmy również o kwasach omega 3 i probiotykach.

Jak łagodzić trądzik różowaty?

Oczywiście triggerami dietetycznymi mogą a nie muszą być produkty z poniższej listy. Jest to sprawa indywidualna dlatego słuchaj swojego organizmu.

 • Jedzenia produktów zawierających złożony aldehyd cynamonowy, takich jak cynamon, czekolada, pomidory i cytrusy
 • Picia gorącej kawy lub herbaty
 • Alkoholu
 • Nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne
 • Kosmetyków
 • Gorących kąpieli
 • Przegrzewania organizmu – ubieraj się odpowiednio do pogody

Leczenie trądziku różowatego – wizyta u kosmetologa

W leczeniu trądziku różowatego ważne jest kompleksowe podejście, które obejmuje odpowiednią dietę. W tym celu odsyłamy do artykułu Aleksandry Hałas na temat diety przy trądziku różowatym. Ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry. Dla osób zmagających się z tym problemem, wizyty u doświadczonych specjalistów, takich jak kosmetolodzy, mogą okazać się kluczowe w poprawie kondycji skóry. Dokładna analiza skóry pozwala na precyzyjne zdiagnozowanie problemów i zastosowanie najefektywniejszych rozwiązań. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w dążeniu do zdrowszej, bardziej promiennej skóry.

Jeżeli jesteś z okolic Bydgoszczy warto rozważyć wizytę w gabinecie Kosmetolog Bydgoszcz Glow-Skin. Pani Aleksandra Hałas wyróżnia się jako ekspert w dziedzinie pielęgnacji skóry, szczególnie w zakresie leczenia trądziku. Z bogatym doświadczeniem i zaangażowaniem w dostarczanie spersonalizowanych terapii, pani Hałas zapewnia swoim klientom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań i produktów, które skutecznie poprawiają kondycję skóry.  Dzięki profesjonalizmowi i empatii, Aleksandra Hałas zdobyła zaufanie wielu osób poszukujących efektywnych metod na poprawę stanu swojej skóry. Jej podejście, łączące dogłębną wiedzę z indywidualnym podejściem do każdego przypadku, sprawia, że wizyty w jej gabinecie są nie tylko momentem na poprawę wyglądu skóry, ale także okazją do nauki o właściwej pielęgnacji i zdrowych nawykach.

 


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowe produkty, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, trądzik, trądzik różowaty, zdrowa skóra, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up