Wyniki badań u sportowca

Sportowcy mogą mieć, niektóre parametry krwi wyższe i nie świadczy to, że są w stanie chorobowym, a jest to po prostu wynik obciążenia treningowego. Czy wiedziałeś więc, że osoba, która trenuje zawodowo, może mieć podwyższony poziom kreatyniny, która u standardowej osoby mogłaby świadczyć o problemach z nerkami, natomiast kreatynina podniesiona u sportowca to rzecz bardzo częsta i naturalna?

Kolejnym elementem, który, może być zupełnie innej wartości u sportowca jest, chociażby poziom bun, czyli azotu mocznika, który może się podnosić po intensywnych treningach, ale również podczas diety wysokobiałkowej, gdzie białka mamy powyżej 2,5 kg/ kg masy ciała. I jest to również sytuacja jak najbardziej zrozumiała w przypadku osoby trenującej, czy też będącej na takiej diecie.

Kolejnym wynikiem podniesionym u osób trenujących może być: ALT lub ASPT – są to enzymy wątrobowe, które występują nie tylko w wątrobie, choć zazwyczaj podniesione będą świadczyły o stanach chorobowych wątroby np. zapaleniu czy też niewydolności, jednak po treningu mogą one się zwiększyć nawet o 10-15% – co może być związane z uszkodzeniem włókien mięśniowych, podczas jednostki treningowej.

Co ciekawe badania pokazują też, że po treningu, gdybyśmy zbadali sobie mocz, możemy mieć lekki krwinkomocz i białkomocz, czyli może pojawić się tam mała ilość erytrocytów i mała ilość białka, gdzie u osoby normalnej martwilibyśmy się już o to, jak pracują nerki, u sportowca znów może być to sytuacja normalna.

Dodatkowo u sportowców, może być również podniesiony poziom mocznika, szczególnie (ponownie) z udziałem dużej ilości białka w diecie, a także poziom cholesterolu całkowitego, ze względu na ilość stanów zapalnych, tak jak OB – odczyn Biernackiego, który wskazuje na stany zapalne, często właśnie po jednostce treningowej, kontuzji, czy też jakimś zranieniu może być podniesione i wówczas u “przeciętnego Kowalskiego” moglibyśmy się wystraszyć, z kolei u sportowca to również może być całkowicie normalna sytuacja.

Oczywiście, jeżeli sportowiec zachowa odpowiedni odstęp od treningu do badań i odpowiednio się zregeneruje (zaleca się 24-48 h) to większość parametrów powinna być w normie, natomiast jeżeli tak, nie będzie to wtedy jak najbardziej jest to do wytłumaczenia.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: badania, krew, trening

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up