Antybiotykoterapia u niemowląt

Antybiotykoterapia u niemowląt

Dzisiaj trochę o antybiotykoterapii u niemowląt.

Badania wskazują, że antybiotyki stosowane w okresie niemowlęcym powodują zaburzenia mikroflory jelitowej w krytycznym okresie dla rozwoju układu odpornościowego, co może predysponować do rozwoju fenotypu alergicznego objawiającego się astmą i innymi powszechnymi chorobami alergicznymi wieku dziecięcego.

Chociaż pojawia się wiele badań dotyczących powiązania między antybiotykami a astmą we wczesnym dzieciństwie, kwestia związku przyczynowego wciąż nie jest do końca rozwiązana Hoskin-Parr L. i in. w swoim badaniu ocenili związek między czasem stosowania i liczbą przebytych kuracji antybiotykowych u niemowląt, a rozwojem u nich astmy i chorób alergicznych.

Uzyskane wyniki wykazały silny, zależny od dawki związek między stosowaniem antybiotyków w okresie niemowlęcym, a astmą w późniejszym dzieciństwie.

Dzieci które przyjmowały antybiotyki w okresie niemowlęcym (0–2 lata), częściej chorowały na astmę w wieku 7,5 roku, a prawdopodobieństwo jej rozwoju rosło wraz z większą liczbą przebytych kuracji antybiotykowych. Dwie kuracje antybiotykiem wiązały się ze wzrostem ryzyka astmy o 50%, a cztery lub więcej kuracji zwiększało je nawet o 182%!

Częste stosowanie antybiotyków wiązało się również z większą szansą na rozwój egzemy i kataru siennego. Oczywiście kiedy nie ma wyjścia, to trzeba zastosować antybiotyk u niemowlęcia, ale kiedy nie jest to konieczne – starajmy się tego unikać.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Choroby, Ciąża i dziecko, Dieta, Dietetyka kliniczna
Tagi: alergia, antybiotyki, antybiotykoterapia, astma, dziecko, egzema

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up