Badanie moczu w ciąży – wyniki i ich interpretacja

Badanie moczu w ciąży - wyniki i ich interpretacja

Mam nadzieję, że wiecie o tym, że w ciąży należy regularnie badać mocz.

Dzisiaj omówię jak powinny wyglądać wyniki. Oczywiście swoje wyniki zawsze konsultuj z lekarzem prowadzącym. A post traktuj jako ciekawostkę.

  • Mocz powinien być jasnożółty i przejrzysty, natomiast żółta barwa i delikatna mętność też zazwyczaj są w porządku. Bardzo żółty będzie np przy braniu wit B2.
  • Ciężar moczu powinien oscylować w granicach 1,005 – 1,030. Najlepiej, by był pośrodku lub ewentualnie bliżej dolnej granicy. Jeżeli ciężar moczu wynosi poniżej 1,005, to świadczy to o zbyt dużym nawodnieniu (choć jeśli nie pijemy naprawdę ogromnych ilości płynów to zazwyczaj jest to ok), a powyżej 1,030 o odwodnieniu. Wiecie, że przewodnienie to też zagrożenie zdrowia, a nawet życia?
  • PH moczu powinno być raczej kwaśne – najlepiej, by wynosiło między 5,5 a max 7. Kiedy mocz jest bardziej zasadowy, czyli jego pH jest wyższe niż 7-7,5 to często pojawiają się infekcje. Dlatego warto tego pilnować. Witamina C czy sok z żurawiny pomoże.
  • Białko i glukoza w moczu powinny być nieobecne. Obecność glukozy może oznaczać cukrzycę, natomiast białko może wskazywać na uszkodzenie nerek.
  • U kobiet w ciąży bardzo często w moczu obecne są ciała ketonowe, co jest zazwyczaj zupełnie normalnym zjawiskie. Mogą się one również pojawić u osób niedożywionych czy przy wymiotach na początku ciąży. Często natomiast pojawi się śluz, który może być np. zanieczyszczeniem z pochwy. Ale może być to też sygnał zakażenia (dlatego tak ważne aby interpretować wyniki u specjalisty.
  • Oprócz badania moczu myślę, że nie trzeba przypominać, że po 36 tygodniu ciąży należy wykonać wymaz z pochwy i odbytu na Streptococcus agalactiae!

Nie ma sensu wykonywać go wcześniej, bo i tak będzie trzeba go później powtórzyć. Chyba że wiecie już, że poród odbędzie się szybciej, ale to warto ustalić ze swoim lekarzem. A Wy regularnie badacie swój mocz w ciąży? Ja mam z tym największy problem bo zawsze rano o nim zapomnę. A jeszcze ta higiena przed…


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Ciąża i dziecko, Dieta, Dietetyka kliniczna, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: badania w ciąży, ciąża, kobieta, mocz

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up