Badasz się regularnie? Dowiedz się dlaczego warto zrobić badanie krwi

Wpływ diety a wyniki badań krwi

Dzięki regularnym badaniom otrzymujemy na bieżąco informacje o zmianach w naszym organizmie. Z podstawowego badania krwi, które jest bardzo tanim i szybkim badaniem, możemy wyczytać, chociażby informację o pracy tarczycy lub anemii. Dzięki takim wynikom możemy przeanalizować, czy np. nasza dieta przynosi pożądane efekty.

Lekarz kieruje na badania, według wskazanych objawów. Jeżeli mamy problemy z wypadaniem włosów i suchą cerą, to może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Powinniśmy więc otrzymać skierowanie na badanie TSH, FT3 i FT4, które są refundowane przez NFZ. Jeżeli mamy objawy anemiczne, powinniśmy wykonać morfologię z rozmazem, ferrytynę, żelazo i transferynę. Często nakłaniamy naszych odbiorców, aby przynajmniej raz w roku profilaktycznie kontrolowali swój stan zdrowia, robiąc podstawowe badania. Morfologię wykonuje się na czczo, czyli powinniśmy skończyć spożywanie posiłków 12 h przed badaniem. Warto, aby ostatni posiłek był lekkostrawny. Rano przed badaniem należy unikać słodkich napojów, słodzonej herbaty, czy kawy.

Dla pracy czerwonych krwinek najważniejsze jest żelazo, więc dieta musi być zasobna w żelazo, które mamy głównie w mięsie. Jeżeli ktoś nie spożywa mięs, to poleca się suplementację. Potrzebna jest także witamina B12, którą również znajdujemy w produktach odzwierzęcych. Znaczenie ma także miedź, kobalt, czy też witamina C. Witaminę C można dostarczać w posiłkach – (np. 100 mg wit. C znajdziemy w kiwi lub połowie papryki). Taka dawka znacznie zwiększy przyswajalność żelaza.

Każdy, kto sięgnie po książkę „Masz to we krwi” wzbogaci się o wiedzę na temat swojego organizmu i tego, w jaki sposób interpretować wyniki badań. Dowie się także o tzw. normach funkcjonalnych, czyli np. o normie stężenia glukozy (70-100 mg/dL). Przykład: Kobieta lat 25, powinna mieć stężenie glukozy 85-90 mg/dL. Z kolei kobieta, 90 lat – może mieć wynik 100mg. Wyniki należy interpretować indywidualnie, adekwatnie, do wieku, stanu zdrowia etc. Te i inne informacje znajdziecie w naszej książce.

Obejrzyj nagranie: Wpływ diety na wyniki badań krwi


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: badania krwi, dieta, dietetyk, krew, morfologia

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up