Bezsenność – dlaczego nie możemy zasnąć?

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Bezsenność to plaga XXI wieku. Szacuje się, że co 3 Polak ma problem z zaśnięciem albo z częstymi wybudzeniami. Tymczasem bezsenność to nie oddzielna jednostka chorobowa, a skutek wielu zaburzeń w naszym organizmie.

Jedną z przyczyn bezsenności może być.. picie kawy! Czynnikiem sennotwórczym jest adenozyna – jej receptory są silnie blokowane przez kofeinę. Tak jak niektóre osoby dobrze znoszą kawę i szybko metabolizują kofeinę, tak część osób rozkłada ją znacznie wolniej.

Gen CYP1A2 koduje jeden z enzymów należących do rodziny cytochromu P450. Enzym ten jest zaangażowany w pierwszy etap metabolizmu kofeiny. Wiadomo, że okres połowicznego rozkładu kofeiny (czas potrzebny na rozłożenie połowy) w organizmie człowieka waha się pomiędzy 1,5 i 9,5 godziny. Enzym i warianty genetyczne, które je kodują odgrywają ważną rolę w przyspieszaniu rozpadu kofeiny. Osoby z genotypem AA szybko metabolizują kofeinę, osoby z wariantem CC – znacznie wolniej.

Adenozyna spełnia też wiele innych ważnych funkcji – bierze udział w tworzeniu energii oraz jest niezbędna do prawidłowego działania cyklów metylacyjnych (jako SAMe). Nie czujesz regeneracji po przespanej nocy? Czujesz się zmęczona/y w ciągu dnia i bez energii? Odstaw kawę! Początki mogą być trudne i mogą pojawić się bóle głowy (zwłaszcza u osób wolniej rozkładających kofeinę – która silnie uzależnia) – ale warto.

Dobrze dodać, że czasem należy zwrócić uwagę na czas picia kawy bo może okazać się, że pijemy ją zbyt późno i niestety to utrudnia sen. Kawa, kofeina, guarana i inne stymulanty powinny być raczej brane w pierwszej połowie dnia. Oczywiście są wyjątki ale ogólnie warto się tego trzymać.

Dużo Wam tu mówię o śnie dlatego ostatnio podjęłam współpracę z soveamaterace bo wszyscy już wiemy o blokowaniu światła itd ale jednak materac na którym śpimy ma prawie tako samo znaczenie. Ja od kilku lat zainwestowałam w dobry materac ale ten od soveamaterace to jeszcze lepsza jakość. Mam nadzieje, ze niedługo będę mogła więcej o tym powiedzieć. Ktoś ma zamiar niedługo kupować/zmieniać materac do spania?


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: bezsenność, kofeina, sen, zdrowy sen

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up