Ciąża, słońce, upały to i pot!

Ciąża, słońce, upały to i pot!

Bardzo często pytacie mnie o nadpotliwość. Jest to temat mega złożony, bo wiążę się z wieloma przyczynami. Częste to nowotwory, ciąża i menopauza. Natomiast inne możliwe przyczyny to: stosowanie leków, insuliny lub niektórych leków przeciwzapalnych – zwróć uwagę, czy nie nadużywasz ich bez wskazań lekarskich alkohol i kofeina, oraz inne wszelkie substancje, które mają działanie pobudzające.

Nadczynność tarczycy i przysadki wiąże się to z przyspieszonym metabolizmem, więc wszystkie reakcje, w tym pocenie zachodzą nadmiernie. Hiperandrogenizacja – wysokie stężenie testosteronu, DHT i androstendionu – wiąże się to z nadpotliwością, trądzikiem i nadmiernym owłosieniem. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej bardzo często cukrzycy typu 2 i insulinooporności towarzyszą podniesione hormony androgenowe.

Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim należy zacząć od diety! Podstawy od których warto zacząć: ograniczenie cukru, soli, tłuszczy trans, niespożywanie przetworzonego jedzenia i dodatków do żywności, unikanie alkoholu, kofeiny, rezygnacja z ostrych przypraw wyrównanie stężeń sodu i potasu – zwykle brakuje nam potasu, a mamy zbyt dużo sodu. Warto włączyć do diety banany, ziemniaki i pomidory, które są bogate w potas.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Dietetyka kliniczna, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: ciąża, cukrzyca, dieta, dietetyk, menopauza, nadpotliwość, pocenie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up