Ciąża wyzwanie dla organizmu – Jak przygotować się do ciąży? O czym należy pamiętać?

Ciąża wyzwanie dla organizmu - Jak przygotować się do ciąży? O czym należy pamiętać?

Większość moich pacjentów to kobiety w ciąży oraz pary starające sie o potomstwo to kilka słów o tym, co zrobić, przed, czyli jak przygotować się do ciąży.

Ciąża jest sporym wyzwaniem dla organizmu i warto się do niej dobrze przygotować. Kobiety, które mają dobrze przygotowany organizm zazwyczaj dużo lepiej czują się w ciąży oraz po urodzeniu dziecka szybciej dochodzą do siebie.

Kiedy rozpocząć przygotowanie?

Jak najwcześniej, ponieważ w okresie przygotowań niezbędne jest wykonanie pewnych badań, jeżeli okaże się, iż mimo braku wcześniejszych objawów mamy z czymś problem, to musimy mieć czas na jego uporządkowanie, co może trwać nawet rok albo i dłużej zanim nasz organizm osiągnie homeostazę lub wprowadzimy chorobę w stan remisji. Dlatego warto zadbać o siebie już dziś, bo, gdy za rok czy dwa okaże się, że będziesz chciała mieć dziecko od razu będziesz mogła przejść do działania.

No dobrze czas na konkrety:

  • Powinnaś uregulować swoją masę ciała – zarówno nadwaga, jaki niedowaga nie będzie korzystna. Nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do stanu zapalnego organizmu, bardzo często u osób z nadwagą obserwujemy insulinooporność czy inne zaburzenia, dlatego zaleca się, aby o to zadbać. Niedowaga będzie równie szkodliwa, często zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej zaburza gospodarkę hormonalną.
  • Zmień swoją dietę – unikaj cukrów prostych, słodkich batonów, ciastek, ciast, które są źródłem nie tylko cukru, ale również kwasów tłuszczowych trans, czyli tych, które są najgorszym rodzajem tłuszczu. Przyczyniają się do stanów zapalnych i wielu jednostek chorobowych.
  • Pamiętaj, że dieta powinna być urozmaicona i oparta o podstawowe produkty. Niech Twoja dieta opiera się o produkty podstawowe takie jak: mięso, ryby, jaja, warzywa, owoce, orzechy, dobre tłuszcze. Z tych produktów, również można zrobić bardzo szybko i wygodnie masę zdrowych potraw.
  • Uzupełnij swoją dietę w rośliny zielone, będą one naturalnym źródłem folianów. Wprowadź do swojej diety koktajle, musy, sałatki na bazie zielonych roślin (pęczek pietruszki, rukola, roszponka, szpinak- masz duży wybór).
  • Pamiętaj o dobrej, jakości tłuszczach, które uzupełnią Twoją dietę: masło klarowane, oliwa z oliwek, olej koksowy – te tłuszcze idealnie sprawdzą się do smażenia czy duszenia. Na zimno polecanymi tłuszczami są awokado, olej lniany, olej z ogórecznika, olej z wiesiołka, oliwa, olej z awokado, olej lniany. Nie unikaj cholesterolu, bo to on jest prekursorem hormonów steroidowych, czyli progesteronu, estradiolu, testosteronu potrzebnych dla płodności.

Do tego tanga trzeba dwojga. Dobra relacja z partnerem, wartościowy czas spędzany razem, przytulanie się i pielęgnowanie związku wpływa pozytywnie na układ hormonalny i na redukcję stresu, co w przypadku starań o dziecko jest nie do przecenienia.

Ważny jest też stan zdrowia mężczyzny, warto włączyć go do dbania o zdrowie. Lepsza dieta i uzupełnienie niedoborów przekłada się na lepszej jakości nasienie.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: ciąża, dieta, dietetyk, dziecko, nadwaga, niedowaga, potomstwo, rodzina, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up