Co zaburza spermatogenezę? Diagnostyka zaburzeń płodności u mężczyzn

Co zaburza spermatogenezę? Diagnostyka zaburzeń płodności u mężczyzn

Co zaburza spermatogenezę?

  • Alkohol – Działa on hamująco na oś podwzgórze-przysadka-jądra i wpływa toksycznie na komórki Leydiga i Sertoliego. Nie ma dawki minimalnej, która by nie szkodziła, dlatego jeśli staracie się o dziecko usuń go ze swojej diety.
  • Papierosy – kolejna używka 21 wieku, która doprowadziła do problemów z płodnością. Dym tytoniowy jest źródłem 4700 różnych substancji chemicznych. Palenie wiąże się ze zwiększeniem ilości metali ciężkich w nasieniu, oraz spadkiem, jakości i ruchliwości plemników.
  • Inne używki takie jak marihuana czy narkotyki również wpływają negatywnie na spermatogenezę czy oś podwzgórze-przesadka- jądra.
  • Androgeny – stosowanie androgenów szczególnie u osób aktywnych fizycznie, aktywuje zwrotne sprzężenie ujemne, co hamuje produkcję LH i FSH, czego konsekwencją jest zahamowanie produkcji endogennego testosteronu.
  • Masa ciała – nadwaga, jak i niedowaga będzie wpływać niekorzystnie na płodność. Otyli mężczyźni charakteryzują się wysokim współczynnikiem przemiany androgenów w estrogenów, dzięki zwiększonej aktywności enzymu cytochromu P450 aromatazy, który znajduje się w tkance tłuszczowej. Nadmiar estrogenów wpływa negatywnie na oś podwzgórze-przesadka-jądra, co będzie zaburzało spermatogenezę.
  • Dieta – kwasy tłuszczowe trans, dieta prozapalna, nadmiar cukru, wpływają niekorzystanie na nasienie.
  • Styl życia – niedosypianie nadmierna aktywność fizyczna, przepracowanie, stres, ciągłe zamartwianie oczywiście nie wpłynie pozytywnie na jakość nasienia. 
  • Nie należy zapominać również o temperaturze i promieniowania. Trzymanie laptopa, telefonu w okolicach genitaliów nie jest dobrym rozwiązaniem. Badania potwierdzają, iż ma to bardzo duży wpływ na spermatogenezę podobnie jak w przypadku temperatury, przegrzewanie okolic jąder zaburza produkcję nasienia.

No dobrze to część przyczyn, z powodu których możemy mieć problem z płodnością, oczywiście może być ich dużo więcej.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, mężczyzna, nasienie, płodność, spermatogeneza, testosteron

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up