Czy przejadanie się spowalnia mózg? Czym zastąpić słodkie przekąski?

Czy przejadanie się spowalnia mózg? Czym zastąpić słodkie przekąski?

Mówiąc o tym, warto zwrócić uwagę na otyłość, która niestety wywołuje różne stany zapalne, powodujące właśnie negatywne zmiany w mózgu – krótko mówiąc spowalnia go.

Podobne problemy mogą wystąpić w przypadku tzw. leptynooporność, czyli stanu, w którym nie czujemy sytości. Doprowadza to do ciągłego przejadania się, co wywołuje niepożądane zmiany w naszym mózgu. Jeżeli mamy dużo tkanki tłuszczowej, możemy nigdy nie poczuć sytości. Odwracanie tego stanu trwa bardzo długo.

Pamiętajmy więc, żeby się nie przejadać (nawet zdrowymi rzeczami). Spożywając w bardzo dużych ilościach, chociażby awokado, czy olej lniany również można się “przejeść” – co także może wywoływać stany zapalne. Podstawą jest, by jeść tyle, ile potrzebujemy – lub mniej, jeżeli mamy nadwagę. Dodatkowo do tego powinniśmy włączyć kolorowe warzywa i owoce – które mają wiele zdrowotnych właściwość jak np. awokado, które działa przeciwzapalnie, ma dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, działających świetnie na pracę mózgu, czy chociażby orzechy będące źródłem kwasów omega3 i omega6.

Co więc zrobić, gdy np. marzymy o tym, by zjeść coś słodkiego, ale nie chcemy przejadać się słodyczami?

Możemy je zastąpić m.in. owocami leśnymi, czy też owocami suszonymi, które co prawda mają sporo cukru, ale jednak są znacznie zdrowsze. Ponadto możemy również robić sobie sami, w domu zdrowe owoce, wykorzystując ksylitol, erytrol, czy też stewie. Dla chcącego nic trudnego!


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dieta dla mózgu, dietetyk, mózg, odżywianie, przejadanie, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up