Czy warto kupować mrożone owoce i warzywa?

Nadeszła zima, a wraz z nią ograniczony zasób świeżych warzyw i owoców. Jak sobie z tym radzić? Kupować mrożonki.

Współczesne rekomendacje dot. zachowania zdrowia i prewencji chorób mówią jednogłośnie – dieta bogata w owoce i warzywa w stanie możliwie najmniej przetworzonym to podstawa. Według zaleceń dietetyków produkty te powinny codziennie gościć na naszych stołach. Najkorzystniej spożywać je świeże, co jednak kiedy nie jest to możliwe? Dobrym rozwiązaniem są warzywa i owoce w formie mrożonej. Proces zamrażania jest procesem utrwalającym i zabezpieczającym produkty spożywcze, aby jak dłużej zachowały wysoką jakość i zawartość składników odżywczych.

Pierwsze mrożonki pojawiły się w latach 1929–1930 w USA za sprawą Clarence’a Birdsey’a, amerykańskiego biologa-ichtiologa. Uruchomił on sprzedaż detaliczną mrożonej żywności, by w następnych dziesięcioleciach proces ten, za sprawą postępu techniczno-technologicznego, przyjął się na całym świecie.

Zamrażanie jest metodą konserwowania żywności polecaną głównie ze względu na fakt, że tylko w niewielkim stopniu zmienia się wartość odżywcza produktu. Do zalet mrożonych warzyw i owoców na pewno należy ich dostępność, głównie w okresie zimowym i wczesnowiosennym, a także łatwość w przygotowaniu- wrzucasz na patelnię z dodatkiem oliwy i masz porcję warzyw do mięska.

Należy jednak pamiętać, iż: aby warzywa i owoce mrożone posiadały ogólnie mówiąc pro-zdrowotne właściwości, muszą one być wysokiej jakości już przed zamrożeniem! Jakość świeżych owoców i warzyw, ich twz. czystość mikrobiologiczna, stopień dojrzałości, posiadanie lub nie ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, a także wybarwienie, wielkość i kształt, mają wpływ na zawartość składników odżywczych w mrożonkach! Większość warzyw przed zamrożeniem poddaje się też procesowi blanszowania, dzięki czemu po rozmrożeniu nie tracą one swoich kształtów i koloru.

Kolejna kwestia – przechowywanie w domowych warunkach. Mrożonki można bez obaw przechowywać od 3 do 12 miesięcy, bez pogorszenia ich jakości. Im niższa temperatura, tym dłuższy czas przechowywania.

Ważne! Produktów już rozmrożonych nie zamrażamy ponownie ze względów higienicznych i zdrowotnych.

Mrożenie warzyw i owoców pozwala na zachowanie w nich cennych dla naszego organizmu wartości odżywczych. Niektóre świeże warzywa są szczególnie podatne na utratę wartości odżywczych. Należą do nich: szpinak, zielony groszek, fasolka, brukselka, brokuły. Dla tych produktów okres od momentu zbioru do zamrożenia powinien być możliwie jak najkrótszy.

Mrożonki są świetną alternatywą dla świeżych warzyw i owoców w sezonie jesienno-zimowym, można z nich wyczarować zupy, potrawki, skomponować z rybą, mięsem, czy kaszami. Idealnie sprawdzą się w jadłospisach osób zapracowanych i tych z mniejszymi zdolnościami kulinarnymi pamiętajcie jednak, aby wybierać mrożonki najlepiej bez dodatków ziemniaków, przypraw (tu przeważa sól i cukier ), mąk, czy innych niepotrzebnych składników. Na zdrowie!

Piśmiennictwo:

  • Instytut Żywności i Żywienia, Zamrażanie produktów spożywczych, http://www.izz.waw.pl/pl/eufic?id=127, dostęp 14.11.2015.
  • Trzaskowska M., Wszechnica Żywieniowa SGGW, Jak bezpiecznie przechowywać  żywność?, http://wszechnica_zywieniowa.sggw.pl/Pr…/Jak_bezpiecznie.pdf, dostęp 14.11.2015.
  • Gwóźdź E., Gębczyński P.: Prozdrowotne właściwości owoców, warzyw i ich przetworów; Post Fitoter 2015; (16)4: 268-271.
  • Grabowska B.: Mrożenie owoców i warzyw cz. 1. normy, przepisy;https://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/…/3576-mrozeni9o0pop90909opo909o, dostęp 31.07.2015

Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, mrożonki, owoce, wartości odżywcze, warzywa

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up