Czym jest hipoglikemia?

Dziś kilka słów na temat hipoglikemii reaktywnej. Czym jest hipoglikemia?

  • To stan niedocukrzenia – Czyli poziom cukru spada nam poniżej wartości referencyjnych.
  • Według norm takim stanem możemy nazwać sytuację, w której cukier, czyli glukoza spada nam poniżej 70 mg/dL.
  • Możemy wyróżnić hipoglikemię już od samego rana, czy też towarzyszącą nam przez cały dzień, czy też w całym życiu (ogółem) i najczęściej są to zespoły genetyczne, silne, czy też metaboliczne.

A dziś napiszę więcej na temat hipoglikemii reaktywnej, czyli stanu niedocukrzenia po posiłku. Najczęściej w stan hipoglikemii reaktywnej wpadamy w ciągu dwóch godzin po posiłku, ale czasami zdarzają się sytuacje, kiedy możemy nabawić się jej już po pół godziny, godziny, lub półtorej godziny od zjedzonego posiłku i zależy to oczywiście od jego objętości oraz tego, co wybierzemy.

Jakie są najczęstsze przyczyny hipoglikemii reaktywnej?

Niedożywienie, zestresowanie, zbyt mała ilość kalorii białek, węglowodanów oraz tłuszczów w diecie, niedosypianie. Z drugiej strony, kiedy się przejadamy z kolei, możemy odczuwać takie efekty, szczególnie kiedy odżywiamy się tłuszczami trans oraz prostymi cukrami. Sytuacją, w której może dojść do niedocukrzenia, jest również przeciążanie się treningowe, opuszczanie posiłków, problemy hormonalne m.in. problemy z tarczycą, prolaktyną, czy też hormonami płciowymi. Natomiast te rzeczy, które wymieniłam wyżej, występują najczęściej.

Jak sobie z tym radzić?

Zadbanie o florę bakteryjną (okazuje się, że to jak reagujemy na posiłki, bardzo zależy od bakterii w jelitach). Spanie (przeciętnie człowiek potrzebuje 6-8 h snu, ale powinieneś rano wstawać wyspany i zregenerowany). Treningi dostosowane do ciebie (jeżeli czujesz się ciągle przemęczony po treningach, nie dają Ci radości, ani satysfakcji, nie czujesz wyrzutów endorfin – to ewidentnie jesteś przemęczony i za dużo trenujesz. Natomiast z drugiej strony, jeżeli nie doprowadzasz nigdy do zmęczenia, do potu na swoim ciele, to też jest to zachowanie nieprawidłowe). Eliminacja stresu, w miarę możliwości (przydatna jest praca nad reakcją na stres – zasada „Miej wyj****e, a będzie Ci dane” jest w tym przypadku złota).

Suplementy

  • Pomocny jest w tym przypadku chrom, magnez, witamina D3, kwasy omega 3, witaminy z grupy B, B kompleks, ale bardziej polecam formy metylowane. Jest wiele rzeczy, o których można by jeszcze mówić, ale to uważam za podstawy.
  • Ostatnim, ale najważniejszym punktem jest dieta, dlatego, że:
  • Kilokalorie w diecie powinny być znowu dostosowane do ciebie, nie powinniście jeść, ani zbyt mało, nawet jeżeli jesteście na redukcji, to powinna ona być przeplatana okresami normalnej ilości kalorii i jedzenia.
  • Nie powinno być to mniej niż 500 kalorii na redukcji.
  • Jeżeli cały czas jesteś na dietach, to powinieneś sobie zrobić dłuższą przerwę od nich.
  • Nie możesz się przejadać, więc bardzo ważne, żebyś te kalorie wyliczył.
  • Przy hipoglikemii istotne jest, abyś spożywał posiłki co trzy, max. cztery godziny o niskim indeksie i ładunku glikemicznym, z wysoką ilością błonnika oraz o wysokim indeksie sytości.

Mówiąc krótko: jeżeli masz do wybrania na śniadanie płatki kukurydziane na mleku odtłuszczonym z bananem, kontra płatki górskie owsiane z mlekiem 2%, z malinami i orzechami – to oczywiście wybierasz posiłek drugi i od razu poczujesz ogromną różnicę, ponieważ nie będzie tak wysokiego wyrzutu glukozy, a co za tym idzie insuliny, więc nie będzie takiego silnego spadku.

Dziś tak w skrócie, choć o tej jednostce chorobowe można mówić wiele więcej, aczkolwiek zachęcam, żeby od tego zacząć, a kiedyś napiszę wam więcej.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie
Tagi: dieta, flora bakteryjna, hipoglikemia, witaminy

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up