Czym powodowane są problemy z trądzikiem? Na co zwrócić uwagę i o co zadbać?

Trądzik - dieta, na co zwrócić uwagę i o co zadbać?

Czym powodowane są problemy z trądzikiem?

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż występuje kilka rodzajów trądziku – ale dziś skupimy się na młodzieńczym, czyli związany z hormonami płciowymi, tj. testosteronem, progesteronem, estrogenem etc. Bardzo często temu, że rozwija się trądzik sprzyja złe odżywianie.

W problemach z trądzikiem zaleca się więc niskoprzetworzoną dietę, czyli produkty bez składu np.: mięso, ryby, jajka, warzywa, owoce, orzechy, czy też nasiona. Z diety powinien zostać wykluczony nabiał, czyli produkty z mleka np.: jogurty, sery i twarogi, ponieważ nasilają one trądzik. Dieta powinna być również z tym samym niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym, (przykład: jeżeli mamy do wyboru np. płatki kukurydziane z mlekiem odtłuszczonym 0,5 % / napojem kokosowym który ma dużo cukru lub płatki górskie, owsiane, z mlekiem kokosowy gęstym i do tego orzechy oraz borówki – to oczywiście drugi posiłek ma znacznie niższy indeks i ładunek glikemiczny sporo błonnika i witamin, więc to on powinien zostać spożyty.

Warto więc zadbać o ten aspekt, ponieważ wyskoki cukru i insuliny często powodują nasilenie trądziku. Powinniśmy również odrzucić cukry proste – (cukier biały, czy też słodycze). Ważne jest również nawadnianie, które sprzyja oczyszczaniu się organizmu. Jeżeli chodzi o owoce, najlepszym wyborem będą te niskocukrowe, czyli leśne tj. borówki, jagody, maliny, truskawki itp. Jeżeli jednak mamy ochotę na np. melona, czy też mango – możemy obniżyć wspomniany wyżej ładunek glikemiczny, spożywając dany owoc np. z awokado, oliwą, czy też orzechami.

Wracając do źródła powstawania trądziku, najczęściej zaczyna się w naszych jelitach. Bardzo ważne, więc jest odbudowanie flory bakteryjnej, (także stosując leki na trądzik, lub w momencie badania przyczyny jego powstania). Polecam w tym przypadku stosowanie probiotyku, (przez około pół roku). Takimi sprawdzonymi, które mogę zaproponować to m.in. Vivomix, Sanprobi, Dielor.

W walce z trądzikiem pomocne są również suplementy przeciwzapalne np.: kurkumina, resweratrol, kwercetyna, a także kwasy omega3, czy też witamina D3.

Pani Aleksandra Hałas – doświadczony kosmetolog z bydgoskiego gabinetu Glow-Skin dodaje, że pomocne mogą okazać się zabiegi mezoterapii mikroigłowej dermapenem 4.0 oraz peelingi chemiczne, które są jednymi z najskuteczniejszych metod leczenia problemów skórnych, w tym trądziku. Zabiegi te, stosowane regularnie, mogą znacząco poprawić stan skóry, trądziku, ale również blizny i przebarwienia pozapalne.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Trądzik, Uroda, Witaminy, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: cera, dieta, hormony, probiotyki, trądzik

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up