Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność. Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn?

Płodność to nie tylko problem kobiet, ale również i mężczyzn. Bardzo często mówi się o płodności, diecie w płodności, suplementacji w płodności w aspekcie kobiet, a co z nami? Czy dietą, stylem życia, aktywnością fizyczną wpłyniemy na męską płodność.

Niepłodność uważana jest, jako kolejna choroba cywilizacyjna, problem niepłodności dotyczy co 7 pary sporo, prawda. Jest wiele czynników niepłodności, ale gdzie leży wina. Zawsze pośrodku. Wbrew pozorom problem z zajściem w ciążę par leży nie tylko po stronie kobiety. Dobrze ale jednak większość problemów leży po stronie płci pięknej – nic bardziej mylnego.

Problem męski stanowi 40%/50% (zależy od źródła). Nie da się ukryć, iż rozważania o płodności męskiej kierują się w stronę, jakości nasienia i na tym skupię się w tym poście. Dieta i styl życia mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowego procesu spermatogenezy, czyli tworzenia plemników. Proces spermatogenezy jest bardzo skomplikowany i wymaga do tego wielu hormonów (tak faceci też je mają) m.in. testosteron, LH, FSH. LH i FSH kojarzy wam się tylko z kobietami.

Nic bardziej mylnego. Oś przysadka-podwzgórze-jądra to ona w głównej mierze odpowiada za spermatogenezę. Podwzgórze wydziela GNRH, które działa na przysadkę, która z kolei wydziela LH i FSH. FSH wpływa na komórki Sertoliego natomiast LH na komórki Leydiga. Komórki Sertoliego wpływają modulująco na sprematogenezę, natomiast komórki Leydiga produkują testosteron, jeden z najważniejszych męskich hormonów.

Co wpływa na spermatogenezę?

  • Alkohol – jeżeli starasz się o dziecko usuń go ze swojego życia! Działa on hamująco na wspomnianą już wcześniej oś podwzgórze-przysadka-jądra i wpływa toksycznie na komórki Leydiga i Sertoliego. Nie ma dawki minimalnej, która by nie szkodziła, dlatego jeśli staracie się o dziecko usuń go ze swojej diety.
  • Papierosy – kolejna używka 21 wieku, która doprowadziła do problemów z płodnością. Dym tytoniowy jest źródłem 4700 różnych substancji chemicznych. Palenie wiąże się ze zwiększeniem ilości metali ciężkich w nasieniu, oraz spadkiem, jakości i ruchliwości plemników.
  • Inne używki takie jak marihuana czy narkotyki również wpływają negatywnie na spermatogenezę czy oś podwzgórze-przesadka- jądra.
  • Androgeny – stosowanie androgenów szczególnie u osób aktywnych fizycznie, aktywuje zwrotne sprzężenie ujemne, co hamuje produkcję LH i FSH, czego konsekwencją jest zahamowanie produkcji endogennego testosteronu.
  • Masa ciała – nadwaga, jak i niedowaga będzie wpływać niekorzystnie na płodność. Otyli mężczyźni charakteryzują się wysokim współczynnikiem przemiany androgenów w estrogenów, dzięki zwiększonej aktywności enzymu cytochromu P450 aromatazy, który znajduje się w tkance tłuszczowej. Nadmiar estrogenów wpływa negatywnie na oś podwzgórze-przesadka-jądra, co będzie zaburzało spermatogenezę.
  • Dieta – kwasy tłuszczowe trans, dieta prozapalna, nadmiar cukru, wpływają niekorzystanie na nasienie.
  • Styl życia – niedosypianie nadmierna aktywność fizyczna, przepracowanie, stres, ciągłe zamartwianie oczywiście nie wpłynie pozytywnie na jakość nasienia.
  • Nie należy zapominać również o temperaturze i promieniowania. Trzymanie laptopa, telefonu w okolicach genitaliów nie jest dobrym rozwiązaniem. Badania potwierdzają, iż ma to bardzo duży wpływ na spermatogenezę podobnie jak w przypadku temperatury, przegrzewanie okolic jąder zaburza produkcję nasienia.

No dobrze to część przyczyn, z powodu których możemy mieć problem z płodnością, oczywiście może być ich dużo więcej.

Należy pamiętać, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni przygotować się do ciąży, aby zapobiec ewentualnym problemom w czasie jej trwania. Należy zwrócić uwagę, iż o problemie bezpłodności mówimy, jeżeli w ciągu 12 miesięcy współżycia bez środków antykoncepcyjnych nie udało nam się powołać na świat nowego życia. Zalecamy również, aby do ciąży się przygotować i rozpocząć takowe przygotowania około 3-6 miesięcy przed rozpoczęciem starania. Dlatego rozpocznij przygotowania już dziś.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: androgeny, ciąża, dieta, kobieta, mężczyzna, niepłodność, płodność, spermatogeneza, styl życia, testosteron, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up