Dieta w depresji / 2 – Produkty, które wspierają pracę mózgu

Dieta w depresji / 2 - Produkty, które wspierają pracę mózgu

Zmagając się z depresją – powinniśmy spożywać niskoprzetworzone, naturalne produkty. Dodatkowo codziennie warto spożyć garstkę orzechów, która będzie świetnym dopełnieniem witamin z grupy. Jeżeli jemy mięso, to mięso, jajka, ryby – będą również ich źródłem. Wśród witamin z grupy, szczególnie w depresji podkreśla się znaczenie witaminy B3 (niacyny), która rzeczywiście jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o produkcję serotoniny, dopaminy i ogólne działanie na neuroprzekaźniki. Jest to jednak kwestią indywidualnej konsultacji z lekarzem, ponieważ z dawkami niacyny nie należy przesadzać. Mimo to warto wiedzieć, że taka suplementacja B-complexem bardzo może pomóc. 

Ponadto w diecie bardzo ważne są antyoksydanty, czyli ponownie kolorowe warzywa, owoce, czy też orzechy. Powinniśmy zadbać również o stężenie magnezu, który działa wyciszająco, regenerująco, wspiera układ nerwowy i jest kofaktorem, dla wielu reakcji biochemicznych. Można go sobie dostarczać poprzez suplementację lub odpowiednio dobraną dietę (orzechy, nasiona, rośliny, kakao etc.). Szczególnie tu polecam taurynian magnezu.

Poza magnezem powinniśmy zwrócić uwagę na nasze jelita. Mamy coraz więcej naukowych dowodów na to, że dysbioza jelitowa, przerost patogennych bakterii w jelitach, będzie powodować problemy z układem nerwowym i m.in. właśnie depresje. Warto więc zwrócić w tej sytuacji uwagę, na -być może- probiotykoterapię. Warto także skupić się na podaży wapnia, który również wpływa na pracę układu nerwowego. Jeżeli ktoś nie je nabiału, może wyrównywać wapń stosując nasiona: sezam, słonecznik, czy też mak. Można takie pestki namoczyć, blendować i owe mieszanki spożywać + oczywiście zielone warzywa itd. Jeżeli z kolei, dana osoba spożywa produkty z mleka, to dobrym źródłem wapnia będą m.in. sery np. parmezan.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: depresja, dieta, dietetyk, mózg, odżywianie, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up