Dlaczego kupujemy i spożywamy szybką, przetworzoną żywność?

Dlaczego kupujemy i spożywamy szybką, przetworzoną żywność?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jemy szybką, przetworzoną żywność?

Prace naukowe pokazują, że przyczyną może być stres i życie w biegu. Z moich obserwacji wynika, że powodem mogą być np. nawyki żywieniowe wyniesione z domu, przyzwyczajone kubki smakowe do tłustego, słodkiego i słonego smaku, przyzwyczajenia z różnych stref i okresów życia, brak czasu i stres (oczywiście również), niska cena, dobry smak i długi termin przydatności.

Musimy jednak wiedzieć, że takie potrawy wiążą się z większą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, która nam niestety szkodzi w nadmiarze. Zawierają kwasy tłuszczowe trans, które są dla nas trucizną. Mają sól, która w nadmiarze (szczególnie przy niedoborze potasu) przyczynia się do wielu problemów sercowych i nie tylko. Znajdują się w nich również często spore ilości cukru i kalorii. Dostarczają małe ilości błonnika i karmi naszą złą florę bakteryjną. Takie posiłki zawierają bardzo mało witamin i składników mineralnych, a dziś mamy straszne niedobory. Z czasem spożywanie częste takiej żywności spowoduje uszkodzenie naszej bariery jelitowej, wysoki stan zapalny, wytwarzanie się dużej ilości wolnych rodników, które powodują szybsze starzenie, miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie, problemy z samopoczuciem i zdrowiem. Zabiera nam również energię i powoduje problemy żołądkowo-jelitowe.

W momencie zakupu co prawda ponosimy małe koszty, ale w konsekwencji później, możemy ponieść dużo większe inwestując w wizyty u lekarzy, lekarstwa, probiotyki etc.

Nie ma się co oszukiwać – na studiach też różnie jadałam. Wybierałam tańsze i szybsze opcje. Lubiłam jeść słodkie płatki, z najgorszej jakości mlekiem itd. Jestem tego świadoma i wiem, że to nie było mądre. Uważam jednak, że każdy musi przejść taki etap w swoim życiu-chociaż, przez krótki okres jeść gorzej, by potem, zrozumieć co to znaczy zdrowo się odżywiać.

A Wy, który przetworzony produkt lubicie najbardziej? Ja kocham pizzę – szczególnie włoską z dużą ilością mozzarelli, parmezanu i prosciutto.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zakupy, Zdrowe produkty, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, przetworzona żywność

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up