Dlaczego mogę odczuwać spadek wydajności umysłowej? Sposoby na zachowanie sprawności umysłowej!

Dlaczego mogę odczuwać spadek wydajności umysłowej, i w jaki sposób mogę sobie z tym poradzić?

Niestety wiele osób w dzisiejszych czasach zmaga się z osłabieniem funkcji kognitywnych, czyli:

 • Osłabioną pamięcią.
 • Trudnością w skupieniu uwagi.
 • Zapominaniem słów, trudnością w wypowiedzi myśli.

Dochodzi do tego:

 • Osłabiona motywacja
 • Niechęć do pracy umysłowej
 • Frustracja/ wyrzuty sumienia
 • Apatia
 • Stany depresyjne

Tak zwany brain fog, jest przypisywany praktycznie każdej chorobie, jako jeden z jej skutków. Kto go doświadczył lub doświadcza, wie jak bardzo może uprzykrzyć życie, a dodatkowo budzi niezrozumienie wśród innych – „zdrowych”-„ nie wymyślaj! Weź się do pracy, a nie narzekasz! Nic ci nie jest! Jesteś po prostu leniem! Wyśpij się!” Itp.

Niewątpliwie – często sami skazujemy się na taki stan – niedosypianie, chodzenie późno spać, ciągły stres, brak odpoczynku, używki (ciągłe ratowanie się kawą, regularnie weekendowo alkohol), zamiast zdrowego jedzenia- szybka kanapka albo drożdżówka… wtedy, rzeczywiście możemy mieć pretensje tylko do samych siebie. Natomiast, jeśli dbamy o higienę snu, jemy względnie zdrowo…ale nadal jest coś nie tak? Musimy wejść na wyższy poziom.

1.Pilnuj snu – jako czegoś najcenniejszego – naprawdę! To tak wiele znaczy! Podczas snu regenerują się nasze wszystkie komórki, dochodzi do oczyszczania komórkowego i regeneracji. Kiedy śpimy aktywowany jest układ glimfatyczny – swojego rodzaju odkurzacz z toksycznych związków w twoim mózgu – w tym z białka amyloidowego, które przyczynia się do m.in. do Alzheimera i produktów przemiany materii. Głęboki i odpowiednio długi sen, w odpowiednich godzinach to ta magiczna pigułka, której wszyscy chcemy! 

Kilka wskazówek: 

 • Chodź spać koło 22.00.
 • Nie naświetlaj się przed snem sztucznym światłem niebieskim – blokuje syntezę melatoniny i rozregulowuje biologiczny rytm dobowy! (Zainstaluj applikacje blokujące to światło lub noś specjalne pomarańczowe okulary).
 • Przed snem najlepiej wybierz się na krótki spacer, szczególnie jeśli cały dzień spędziłeś w pomieszczeniu.
 • Pomieszczenie, w którym śpisz porządnie wywietrz i przykręć kaloryfer najlepiej śpi się w chłodniejszym pokoju.
 • Wyłącz routery, wifi, i wszystkie lampki kontrolki/migacze- ma być ciemno i bez zaburzających sen fal elektromagnetycznych!
 • Możesz wesprzeć sen zażywając: L-teaninę lub walerianę, magnez, czy melisę, a dodatkowo skropić poduszkę olejkiem z lawendy.

2. Działaj przeciwzapalnie – mgła umysłowa jest często wynikiem stanów zapalnych (tak samo jak depresja może być spowodowana stanami zapalnymi na poziomie mózgu). Zbadaj czy nie dotyczą cię przewlekłe infekcje- wirus EBV, Mycoplasma, Borelioza i jej koinfekcje, przerost Candidy, albo nieproszeni goście w postaci pasożytów (polecamy badać kał w dobrym laboratorium- np. Felix w Warszawie), Zespół Przewlekłego Zmęczenia (odsyłam do naszego Live’a na ten temat, jest zapisany) czy Fibromialgia. Możesz wesprzeć swój organizm w walce ze stanami zapalnymi dzięki: kwasom tłuszczowym omega 3 (zwłaszcza EPA/DHA !!) w formie tranu lub wyekstrahowane (takie trzymam na zdjęciu- “Fish Oil” z firmy Apollos Hegemony), kurkuminie, resweratrolowi, imbirowi, rozmarynowi, bioflawonoidom, sulforafanowi, glutationowi, witaminie C, A, E. Dodatkowo…znów sen! Regeneracja, więcej obcowania z naturą, mniej z elektroniką, unikanie cukru i mocno przetworzonych produktów do jedzenia.

3. Odżywiaj się, a nie napełniaj – pożywienie ma ogromną moc- aby wesprzeć pracę swojego mózgu i zadziałać przeciwzapalnie włącz do jadłospisu jak najwięcej warzyw i owoców. Warzywa to nie tylko ogórek, brokuł, pomidor, cebula, rzodkiewka, marchew, czosnek, zielone liście-rukola, jarmuż, pietruszka. Z owoców, największa moc przeciwzapalną mają owoce jagodowe: maliny, borówki, jeżyny, jagody – jedz je w dużych ilościach – jako dodatek do głównego posiłku, w koktajlach, w sałatkach. Nie zapominaj o tłuszczach! Mózg kocha dobry tłuszcz! Kwasy omega 3 są krytycznie ważne dla odpowiedniej struktury i przepuszczalności komórek budujących mózg. Dzięki nim, neurony mogą się ze sobą łatwiej komunikować, sygnały elektryczne przechodzą bez przeszkód, i są odbierane bez przeszkód. Włącz do diety: ryby (praktycznie wszystkie są bardzo polecane, prócz: mintaja, pangi, tuńczyka, rekina, uważaj również na łososia – wybieraj Jurajskiego, awokado, oliwę, żółtka jaj, masło, orzechy (zwłaszcza włoskie).

4. Pobudzaj do pracy – neuroplastyczność i neurogeneza – brzmi wspaniale – a w praktyce? Ruszaj się- badania pokazują, że wysiłek fizyczny (odpowiedni do stanu zdrowia – czyli nie przeciążajmy organizmu) stymuluje wzrost nowych neuronów oraz mitochondriów. Nauka nowych języków,nauka gry na instrumencie, w ogóle nauka, krzyżówki, łamigłówki…to tak proste, a bardzo pomocne narzędzia, które również stymulują neurogenezę i neuroplastyczność- a więc lepszą pracę główki.

5. Łap promienie słoneczne – zamiast magicznej pigułki zaprzyjaźnij się z naturą- poranne wystawianie się na promienie słoneczne(kiedy światło dochodzi do fotoreceptorów w oku, a potem do jądra nadskrzyżowaniowego w naszym mózgu jest niesamowicie ważne dla naszego zdrowia, w tym funkcji myślowych. Kiedy rano patrzysz na słońce, w nocy lepiej śpisz – słońce reguluje wytwarzanie melatoniny. Dodatkowo reguluje poziomy serotoniny i dopaminy.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zakupy, Zdrowe produkty, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, sen, spadek energii, spadek wydajności umysłowej

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up