Higiena jedzenia – co to jest i jak zadbać o higienę odżywiania się

Higiena jedzenia - co to jest, jak o nią dbać?

Dziś obiecany post o higienie jedzenia, co to jest i czy musimy dbać o higienę jedzenia?

  • Ból brzucha po posiłkach
  • Wzdęcia
  • Niestrawność
  • Uczucie pełności
  • Odbijanie

Oto rada:
Co to jest higiena jedzenia? Higiena kojarzy nam się z czystością jednak czy chodzi tu o czystość jedzenia. I tak i nie.

Wiadome jest, że przed posiłkiem powinniśmy umyć ręce, spożywając owoce i warzywa przed zjedzeniem powinny być umyte, ale higiena jedzenia, to nie tylko dbałość o produkty, ale również dbałość o sposób jedzenia.

Czy wiesz, że fazy wydzielania soków żołądkowych możemy podzielić na 3 fazy. Fazę głowową, trzewną i jelitową. Tylko współgranie i prawidłowa reakcja wszystkich faz da nam prawidłowo strawiony pokarm.

Dziś skupię się na fazie głowowej, w tej fazie wydzielanie soków żołądkowych ma miejsce jeszcze zanim pokarm pojawi się w jamie ustnej. Reakcja związana jest z działaniem naszych zmysłów: węchu, wzroku, słuchu i dotyku.

Jak to się dzieje? Słyszałeś o nerwie błędnym? To właśnie dzięki niemu ośrodkowy układ nerwowy komunikuje się z przewodem pokarmowym. Miałeś kiedyś tak, że zapachy z kuchni powodowały chęć jedzenia? Albo podczas oglądania popularnych programów kulinarnych nagle masz na coś ochotę? Albo burczy Ci w brzuchu? Oto masz przykład z życia.

No dobrze, ale po co to wszystko co ma to wspólnego z higieną jedzenia?

Karmienie dzieci w 21 wieku. Mama karmi dziecko, które patrzy w telefon ogląda bajki. Znacie to? Mam nadzieję, że nie z autopsji. Po jakimś czasie mama idzie do apteki lub pediatry ‘’moje dziecko jest niejadkiem’’.

Osoba dorosła. Podczas obiadu ogląda TV lub odpisuje na maile po czym ‘’mam niestrawność coś mi zaszkodziło’’. Skąd to się bierze?

Jeżeli faza głowowa nie zajdzie to będzie to już prosta droga do problemów z dalszym trawieniem. Oczywiście cała masa ludzi nie odczuje problemu natomiast cała mas będzie odczuwać dyskomfort. Pamiętaj również, że organizm ma możliwość adaptacji, rok, dwa, trzy lata nie będzie problemu natomiast stopniowe upośledzanie fazy głowowej może skończyć się problemami z trawieniem. I wracamy do punktu wyjść higiena jedzenia to zadbanie o fazę głowową jak?

  1. Skup się na jedzeniu, nie oglądaj tv, nie przeglądaj maili, nie wchodź na media społecznościowe.
  2. Jedz powoli, nie spiesz się, przygotuj sobie czas na jedzenie, nie myśl, że musisz szybko zjeść i wracać do pracy każdemu należy się przerwa a szczególnie na jedzenie.
  3. Nie rozpraszaj się, jedzenie z rodziną i w towarzystwie pomaga budować więzi i zdecydowanie jest czymś dobrym, ale nie jest to czas na rozmowy, które wzbudzają skrajne emocje zarówno, smiech jak i złość.
  4. Staraj się myśleć o jedzeniu lub o tym, co jesz.
  5. Nie bierz zbyt dużych kęsów, mamy tendencję do krótkiego przeżuwania, dlatego jeżeli nie umiesz nad tym zapanować bierz mniej do buzi a gryzienie może być krótsze.

W przypadku problemów z niestrawnością nie sięgaj od razu po enzymy trawienne i inne wspomagacze trawienia, może warto zacząć od higieny jedzenia. Najprostsze rozwiązania są często kluczem do sukcesu.

Pamiętaj o dzieciach ucz ich zdrowych zachowań żywieniowych nie pozwalaj na jedzenie przy telefonie czy tv, to najgorsze co może być. Osoba dorosła podejmuje sama decyzję natomiast o zachowaniu żywieniowym dzieci decydujesz Ty!


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, higienia jedzenia, nerw błędny

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up