Hormony głodu i sytości – jak dieta wpływa na ich poziom

Hormony głodu i sytości - jak dieta wpływa na ich poziom

Ostatnio bardzo zainteresował Was temat sytości, głodu i leptyny. Zasypaliście mnie pytaniami, jak sobie z tym radzić, dlatego dziś podam Wam kilka naukowych i własnych patentów, bo sama mam z tym problem, właściwie od zawsze.

Pierwszym patentem jest przesuwanie godzin jedzenia, na jak najpóźniejsze albo najwcześniejsze. Następnie założenie sobie “punktu odcięcia”, w którym mówicie sobie szczerze, że po tej danej godzinie już nie jecie. Może być to jakieś „okno żywieniowe” typu godzina 10-18, czy 8 -18 lub np. ja preferują godziny wieczorne, bo jestem „sową”, lubię wieczorami żyć, co oczywiście nie jest zdrowe. Więc ja preferuję zacząć później śniadanie, tak by kalorie się zgadzały, ponieważ w przeciwnym razie dawno bym je przekroczyła.

Ważnym elementem jest to, abyście słodkie produkty również spożywali jak najpóźniej. Na ogół zdrowiej jest jeść słodkie posiłki w pierwszej połowie dnia niż w drugiej. Jednak u większości osób np. takich jak ja nie sprawdzają się słodkie śniadania, ponieważ po takim posiłku cały dzień pozostaje apetyt na słodycze. Więc jeżeli już mamy spożywać słodkie produkty, to najlepiej, żeby był to jakiś delikatny akcent czegoś słodkiego po obiedzie, (jeżeli musicie) lub bardziej drugie śniadanie na słodko.

Trzecią metodą jest wyzbycie się wszelkich słodyczy z domu, których nawet nie lubicie – ponieważ i tak je, zjecie. Podobnie jak w przypadku innych przekąsek np. słonych. Minimalizujemy więc wszelkie możliwości ich zjedzenia.

Kolejną moją radą będzie zaczynanie posiłku od białka, czy też warzyw. W 3/4 głównych posiłkach białko powinno zawsze się znajdować. Dobrze jest „zapychać się” warzywami – szczególnie surowymi i owocami niskocukrowymi. Pamiętajcie przy tym również o odpowiednim nawodnieniu.

Ostatni patent, to oczywiście sport, aktywność fizyczna – czyli cały czas się ruszać! Z ciekawostek wyczytałam kiedyś, że dyrygenci, którzy na bieżąco poruszają rękami, żyją dłużej. Sprawdźcie sami.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, głód, leptyna, sytość

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up