Hormony płciowe u kobiet

Hormony płciowe u kobiet

Wciąż pojawia się bardzo dużo pytań o hormony płciowe u kobiet. Widać, że jest to temat, który jest mocno potrzebny. Natomiast mam też tutaj kilku panów, więc nie zapominając o nich omówię ogólne porady dotyczące płodności, które przydadzą się każdemu – bez względu na problem.

  1. Unikaj toksyn – to bardzo ważne żeby jak najbardziej się tylko da unikać pestycydów, bo przy gospodarce hormonalnej kobiet, która jest bardzo delikatna, nadmiar toksyn i pestycydów, plastiku, ale też chemii, m.in. z kosmetyków będzie robił ogromną różnicę.
  2. Kupuj eko żywność – jeżeli możesz sobie pozwolić na bardziej ekologiczne, organiczne jedzenie, to naprawdę warto, a jeżeli nie masz takiej możliwości, to przynajmniej staraj się kupować jak najlepszej jakości mięso.
  3. Dbaj o podaż omega-3 – jeżeli w twojej diecie brakuje ryb, owoców morza, czy oleju lnianego, to stosuj suplementację kwasów tłuszczowych omega-3.
  4. W diecie dla płodności powinno się przede wszystkim znaleźć dużo folianów, które znajdują się w zielonych warzywach, witamina E, która dba o metabolizm hormonów – znajduje się ona np. w migdałach i witamina C, którą teraz znajdziesz np truskawkach.
  5. Dla panów szczególnie przyda się cynk i selen zawarte m.in. w owocach morza.
  6. Unikaj alkoholu – to co u pań i panów zaburza płodność to alkohol, palenie papierosów i narkotyki. Z takich mniej oczywistych rzeczy również cukier, przetworzone mięso, jak kiełbasy, kabanosy, parówki itd., ale także inna przetworzona żywność, więc staraj się ją ograniczyć. Niewskazany jest także nadmiar kofeiny.
  7. Dbaj o regularny sen! Najlepiej z naturalnym cyklem dobowym, czyli chodzimy spać maksymalnie o 23:00 lub 24:00 i wstajemy o 7:00-8:00. Bardzo dobrze jest patrzeć na wschody i zachody słońca. Ma to udowodnione, ogromne znaczenie dla naszej płodności. Badania pokazują też, że małe dawki melatoniny wspierają płodność.
  8. Warto ograniczyć i przede wszystkim zmienić reakcję na stres.

Jakie suplementy warto stosować? Omega 3, D3, olej z wiesiołka, koenzym Q10.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Ciąża i dziecko, Dieta, Dietetyka kliniczna, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, hormony, kobieta, płodność

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up