HPV – wirus brodawczaka ludzkiego, co trzeba o nim wiedzieć?

HPV wirus brodawczaka ludzkiego - co trzeba wiedzieć?

Najczęściej do zakażenia się wirusem HPV dochodzi drogą płciową. Jest to zagrożenie zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Kobiety rozwijają jednak częściej nowotwór związany z zakażeniem HPV. Rozwój raka szyjki macicy podyktowany wystąpieniem HPV może trwać nawet kilka lat. 

Dlatego bardzo ważne są coroczne badania cytologiczne, które potrafią w porę wyłapać stan zapalny. Generalnie nie odczuwamy dolegliwości związanych z bytowaniem wirusa w naszym organizmie. W niektórych przypadkach pojawiają się zmiany sromu, pochwy oraz szyjki macicy. Tzw. kłykciny. Diagnostyka zakażenia opiera się na badaniu cytologicznym w pierwszej kolejności. Jeśli cytologia wychodzi niepokojąca przeprowadza się badanie kolposkopii oraz mapowanie wirusa, czyli określenie typów jakie nam zagrażają. Wyróżniamy mniej i bardziej onkogenne typy wirusa HPV.

HPV typu 16 i 18 są głównymi czynnikami, które powodują rozwój raka szyjki macicy. Te mniej groźne typu to 6,11,40. Określenie tych typów u danej, zakażonej osoby odbywa się poprzez mapowanie. Większość infekcji powinna ustąpić samoistnie w ciągu 1-2lat od wczesnego rozpoznania zakazenia. Dzieje się tak w przypadku gruoy niskoonkogennej jak i wysokoonkogennej. Nie ma leku na wirusa HPV. Terapia przeciwdziałania jego inwazji to wzmacnianie układu odpornościowego. Mechanicznie lekarz może wykonać zabieg oczyszczenia zmian na szyjce skalpelem lub laserowo. 

Profilaktyka przy HPV to zachowanie wierności w życiu seksualnym – szczepienia. Regularne wykonywanie cytologii. Dbanie o higienę osobistą. Prezerwatywa nie chroni w 100% przed zakażeniem. Śluz z narządów rodnych prowadzi do zainfekowania wirusem, a ten można przenieść również w inny sposób, np. poprzez dotyk wydzieliny. 

Jest to temat, o którym wciąż mało się mówi, a z powodu niewiedzy stresuje się nim bardzo wiele kobiet i par.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: cytologia, hpv, kobieta, regularne badania, szyjka macicy

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up