Jak glifosat wpływa na nasze organizmy?

Jak glifosat wpływa na nasze organizmy?

W Pytanie na śniadanie rozmawialiśmy o tym, jak glifosat wpływa na nasz organizm.

Obejrzyj nagranie: Jak glifosat wpływa na nasze organizmy

Jest to składniki aktywny występujący w herbicydach (nieselektywnych), czyli chemicznych środków chwastobójczych. Powoduje, że chwasty nie otrzymują aminokwasów aromatycznych, niezbędnych do funkcjonowania – przez co roślina usycha. Jeżeli jest stosowany zgodnie z zasadami, nie ma żadnych potwierdzonych danych mówiących o jego szkodliwości dla ludzi. Wokół glifosatu krąży, jednak wiele kontrowersji.

To, co możemy sobie powiedzieć, to to, że jeżeli przekroczone zostają jego normy – na pewno nie wpłynie to korzystnie na nasze zdrowie.

Glifosat znajduje się w produktach żywieniowych, takich jak np. kaszy gryczanej, a także w mięsie, mleku, jajach, czy rybach. Znajduje się również w środkach stosowanych do uprawy roślin w parkach, czy ogródkach działkowych.

Niestety informacji o stężeniu tego związku w produktach, nie otrzymamy na etykietach.

Jak glifosat może wpływać na nasz organizm?

  • Mogą pojawić się problemy żołądkowo-jelitowe.
  • Niektóre badania mówią również o tym, że glifosat należy do kancerogenów – czyli czynników rakotwórczych.
  • Związek ten wywołuje zmiany w mikrobiocie jelitowej. Co może potęgować wpływ glutenu na organizm, jeżeli mamy nietolerancję lub alergie.
  • Są również teorie mówiące o tym, że tego typu związki wpływają na kosmki jelitowe, zmniejszając ich ilość lub jakość działania – co wywołuje chorobę glutenozależną.

Aby jak najbardziej uniknąć glifosatu warto zachować różnorodność produktów, które spożywamy. Wybierajmy produkty z rozmaitych grup żywieniowych. Jedzmy różnego rodzaju owoce warzywa, zboża, mięsa, czy ryby itd. Warto, aby kupować również produkty pochodzące od odmiennych producentów. Starajmy się, nie spożywać codziennie tego samego.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowe produkty, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, glifosat, zdrowa żywność, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up