Jak majówka to grill, słoneczko i… alkohol. Jak to z nim jest? Pić czy nie pić? Oczywiście, to zależy. Najlepiej nie pić. Ale! Małe odstępstwo od tej reguły jest możliwe. Rób to jednak z głową! Jak nie zepsuć sobie długiego weekendu i nie przeleżeć następnego dnia odreagowując kaca?
Jest na to kilka sposobów:
- Pij małe ilości alkoholu, możliwie wolno. Odchodź często od stołu, pij co drugą “kolejkę”, możesz też do kieliszka wina dolać wody w proporcji 1:1. Cały czas będziesz w towarzystwie, lecz ilość wypitego alkoholu będzie zdecydowanie mniejsza.
- Najlepszym wyborem będzie czerwone wino wytrawne lub półwytrawne ewentualnie piwo.
- Nie mieszaj różnych alkoholi. Jeśli jednak nie chcesz poprzestać na jednym – zaczynaj od niskich procentów, stopniowo idąc w stronę wysokich %.
- Nie popijaj alkoholu zbyt dużą ilością płynów, takich jak mocna kawa, herbata, słodkie napoje typu cola, czy sklepowe soki.
- Pij wodę z cytryną, miętą lub kompoty owocowe (np. z agrestu).
- Uważaj na przyjmowane leki i suplementy – alkohol może wchodzić w reakcje z nimi i potęgować lub osłabiać ich działanie. Zachowaj odstęp minimum 2 godzin od przyjęcia leku/ suplementu do wypicia pierwszego kieliszka.
- Przed snem wypij 1-2 szklanki wody z cytryną, woda pomoże nawodnić organizm i obudzić się bardziej rześkim.
Co jeśli dopadnie Cię kac?
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Woda wspomoże procesy trawienne i poznawcze, pomoże uchronić także przed niestrawnością.
- Jeśli pojawiają się wymioty nie rezygnuj z wody. Pij do skutku, aż żołądek zacznie ją tolerować. Możesz dodać do niej soku z cytryny, liści mięty, goździki, czy imbir, które dodatkowo zniwelują mdłości.
- Nie lecz kaca piwem, bądź innym alkoholem – wpadniesz w błędne koło, z którego jeszcze ciężej wyjść.
- Staraj się wypróżnić!
- Zjedz lekkostrawny posiłek. Jeśli kac jest bardzo silny postaw na potrawy płynne i półpłynne- zupy warzywne, kremy z warzyw, gotowane i przecierane warzywa, owoce i budynie (np. jaglany).
- Unikaj tłustych potraw, typu jajecznica na boczku, sałatka z majonezem, czy karkówka z grilla z poprzedniego wieczoru.
- Unikaj surowych warzyw, nasion roślin strączkowych i grzybów. Błonnik w nich zawarty podrażni, już i tak przeciążony układ pokarmowy.
- Używaj przypraw i ziół, takich jak majeranek, koperek, tymianek, kminek, bazylia, oregano, mięta. Ułatwią trawienie i wypróżnienie, zapobiegną też przykrym dolegliwościom, jak odbijanie, ból brzucha, czy wzdęcia.
- Pij herbaty ziołowe i napary z mięty, kopru włoskiego, czy pokrzywy.
- Regenerację organizmu wspomogą substancje zawarte w ananasie, papai i kiwi. Włącz do swojej diety także awokado produkty pszczele, np. pyłek i produkty bogate w cynk (ryby, jaja, wątróbka).
Zainteresował Cię artykuł?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!