Jak poprawić efektywność w pracy?

Dziś krótko, zwięźle i na temat efektywność, a dokładniej jak poprawić efektywność w pracy i sprawnie wykonać powierzone nam zadanie. Mam dla ciebie 5 wskazówek, które poprawią Twoją efektywność. Oczywiście na swoją efektywność pracujemy cały czas odpowiednią dietą, snem, aktywnością fizyczną czy suplementacją, natomiast jeżeli masz bardzo mało czasu, a dużo pracy, to tych 5 punktów pomoże ci poprawić Twoją efektywność.

1. Sen – nic bez niego, koniecznie się wysypiaj. Wiem, wiem dużo pracy na głowie terminy gonią, nie ma czasu na sen. Też tak mam czasami, natomiast jeżeli już nie jesteś w stanie spać 8 h najlepiej między 22-6, to postaraj się chociaż zachować odpowiednią higienę snu, czyli:

  • Wyłączamy wszystkie czujki w domu, które mogą deprywowac sen
  • Wyłącz też wifi, a telefon zostaw najlepiej w drugim pokoju jeżeli musisz korzystać z budzika to włącz tryb samolotowy (budzik zadziała)
  • Przewietrz pomieszczenie przed snem, aby dostarczyć świeżego powietrza i obniżyć temperaturę optymalna do 18 stopni Celsjusza
  • Pomieszczenie powinno być ciemne tak, aby nie było widać twojej dłoni jak przystawisz przed twarz

To kilka trików, które poprawia jakość snu. Jesnak pamiętaj, sen jest najważniejszy to właśnie podczas snu nasz mózg się regeneruje i oczyszcza. Nieprawidłowy sen wpływa bardzo niekorzystnie na gospodarkę hormonalną całego organizmu i może przyczyniać się do wielu chorób. Ale to osobny temat.

2. Nawodnienie! Nie zapominaj o nawodnieniu w czasie pracy. Często praca tak nas pochłania, że nie pamiętamy o pójściu do toalety, a tym bardziej o piciu wody. Ile razy przygotowałeś/aś sobie kawę na czas pracy, a po jej zakończeniu nie ubyło z filiżanki ani mililitra? Sposób? Musisz wcześniej założyć, że wypijasz i pamiętaj o tym przygotuj sobie szklankę lub dwie i postaw w widocznym miejscu tak, by co jakiś czas rzucała Ci się w oczy. Nie na stole jak pracujesz przy biurku tylko przy komputerze, boisz się zalania? Wykorzystaj zamykane butelki wtedy możesz położyć nawet na dokumentach.

3. Przerwy! Kolejny ważny element efektywnej pracy. Pamiętaj o przerwach od pracy. Wiem, wiem mało czasu, ale uwierz mi przerwy poprawiają efektywność. Ale przerwa przerwie nie równa, nie myślmy o przerwie w postaci przejrzenia Facebooka czy Insta lub popatrzenia w TV. W czasie takiej przerwy dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy, najlepiej jest też wyjść na świeże powietrze lub nawet spacer 5-10 minutowy będzie on dużo lepszy niż przeglądanie tablic w portalach społecznościowych, a sami wiecie że czasami trwa to dłużej niż 5-10 minut. Dobrym rozwiązaniem jest też kilka ćwiczeń rozciągających czy niewielka aktywność fizyczna, to również poprawi znacząco koncentracje.

4. Jak już jesteśmy przy portalach społecznościowych to od razu nasuwa się kolejny punkt. Zarezerwujmy czas na pracę! Co to znaczy? Wyłącz telefon, niech nikt nie zakłóca Ci pracy, wyłącz powiadomienia, nie odpisuj na maile, nie oglądaj TV, poświęć się pracy w 100%, a wykonasz ją szybciej efektywniej i będziesz mógł wrócić do innych spraw. Przeglądanie portali wydłuża czas pracy, nawet jak nie przeglądamy (bo mamy już założenie że pracujemy), ale mamy włączone różne komunikatory to, gdy co chwilę nam ktoś, coś pisze to w końcu zajrzymy, w końcu odpiszemy i praca z 8h wydłuży się do 10h.

5. Planowanie! To też bardzo ważny element, daje nam wewnętrzną motywację. jeżeli zobowiązałem się przed sobą, że dziś w ciągu 4h zrobię daną rzecz, to dążmy do tego. Inaczej jest, gdy mamy kilka spraw i nie dokończymy jednej, zaczynamy drugą, a zaraz może i trzecią, i tak naprawdę rozpoczniemy trzy rzeczy, a nie zrobimy nic. Zaplanujmy sobie czas na wykonanie zadania i pilnujmy się tego, a wtedy będziemy w stanie wykonać pracę szybciej. Planowanie zawsze powinno odnosić się też do ciężkości pracy, każdy ma swój schemat, ja wolę najpierw zrobić cięższe rzeczy, następnie łatwiejsze i mniej pracochłonne, jednak każdy musi wyrobić swój system. Planujmy pracę, w szczególności jak sami jesteśmy sobie szefami. PLANOWANIE, to równie ważny element jak wszystkie wcześniejsze.

Podsumowanie:
Każdy z nas woli wykonać pracę szybciej, aniżeli dłużej. Oczywiście na efektywność pracy przedkłada się całokształt zdrowego stylu życia, niestety niezawsze jesteśmy w stanie pogodzić wszystko, ale efektywna praca da nam czas na regenerację. Kilka podstaw, które nie wymagają od nas mocnego zaangażowania może dać duże efekty. A jakie wy macie sposoby, aby wasza praca szybciej przebiegała?


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: aktywność, aktywność fizyczna, dieta, odpoczynek, praca, regeneracja, sen

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up