Jak przygotować się do badań krwi?

Jaką dietę zastosować przed badaniem krwi? Co znaczy, że musimy być na czczo? Na to i kilka innych pytań odpowiem w dzisiejszym poście.

Zacznijmy od początku, jakie Laboratorium wybrać. Dziś mamy bardzo duży dostęp do punktów pobrań znajdują się na prawie każdym osiedlu i coraz to nowe odziały zostają otwarte. Jednak, które wybrać i czy ma to jakieś znaczenie? A no ma, jeżeli mamy taką możliwość to wybierajmy te, które są blisko laboratorium, w który badana będzie nasz próbka. Dlaczego? Ponieważ większość parametrów krwi ulega zmianie w zależności od czasu przechowywania, dlatego ważne jest jak najszybsze przetransportowanie próbki do badania. Dobrze jest również wybrać sobie laboratorium i w nim wykonywać wszelkie badania wartości referencyjne i metody badań różnią się więc ciężko porównywać próbki z różnych miejsc, a tym bardzie gdy chcemy zaobserwować zmiany w parametrach.

Czas pobrania, a raczej pora dnia-najlepiej jest pobrać krew w godzinach 7-9 i nie jest to przypadek. Większość substancji, a szczególnie hormony wydzielane są w zależności od pory. I to godziny poranne są najlepszym czasem do ich badania np. TSH, FT4 czy kortyzol.

Co znaczy na czczo? To bardzo częste pytanie zarówno ze strony rodziny, jak i pacjentów- na czczo to powstrzymanie się od spożywania posiłków na 12h przed pobraniem krwi. (Bardzo często myślimy, że na czczo to nie zjadanie śniadania przed badaniem). Na czczo to również powstrzymanie się od spożycia napoi, które mają jakiś smak np. woda z cytryną, soki czy kawa, ponieważ mogą zaburzać nam wyniki badania.

A co z dietą przed badaniem? Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny najlepiej w postaci zupy krem, unikamy nadmiaru tłuszczu, tłustych mięs, serów, ciast, słodyczy ponieważ może to zaburzać wyniki a szczególnie, gdy badamy lipidogram, czy poziomy glukozy. Natomiast pamiętajmy nie głodujmy dłużej niż te 12-14 może to również wpływać na wyniki.

Leki – brać, nie brać? Jeżeli mamy taka możliwość i nie zagraża to naszemu zdrowiu to oczywiście powinny być przyjęte po badaniu krwi natomiast takiej informacji należy zasięgnąć u lekarza prowadzącego i wtedy będziemy mieć pewność, co zrobić z lekami przed badaniem.
A co z suplementami? Koniecznie należy odstawić na 3-5 dni przed badaniem, w innym wypadku zbadamy poziom suplementu, jeżeli badamy np. witaminę D3. Większość suplementów wpływa również na hormony, więc to również przekłamuje nam wynik. Dotyczy się to również preparatów ziołowych.

Aktywność fizyczna, co z nią? Jeżeli ćwiczysz kilka razy w tygodniu od dłuższego czasu nie ma potrzeby abyś rezygnował z aktywności. Jednak nie należy zwiększać intensywności czy też obciążenia. Nasza aktywność przed badaniem nie powinna być inna niż w ciągu naszego dotychczasowego trybu życia. Jeżeli nie uprawiamy sportu, a chcemy zacząć to poczekajmy z tym do badania gdyż taki nagły wysiłek może zwiększać min stan zapalny czy zmniejszać poziom glukozy. Na badanie nie biegniemy sprintem tylko idziemy spacerem.

Kolejny ważny element to stresy pamiętaj, aby się nie denerwować nadmiernie gdyż też może wpływać niekorzystnie na parametry krwi.  Coś więcej dla kobiet- dzień cyklu też ma znaczenie, dlatego warto taką informację również sobie zapisać by potem się do tego odnieść.

Przygotowanie do badania ma ogromne znacznie gdyż możemy wydać duże pieniądze i wyniki może być przekłamany. Warto zawsze zapytać lekarza, diagnosty lub pracowników laboratorium jak należy się do danego badania przygotować aby mieć pewność wartościowych wyników.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie
Tagi: badania, dieta, krew, laboratorium, morfologia, pobranie krwi, wyniki

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up