Jak przygotować się do ciąży, o co zadbać, co jeść, czego unikać oraz kiedy najlepiej zacząć przygotowania?

Ostatnio pisałam o tym, co należy suplementować w czasie ciąży, a dziś trochę napiszę Wam, co zrobić, przed, czyli jak przygotować się do ciąży.

Ciąża jest sporym wyzwaniem dla organizmu i warto się do niej dobrze przygotować. Kobiety, które mają dobrze przygotowany organizm zazwyczaj dużo lepiej czują się w ciąży oraz po urodzeniu dziecka szybciej dochodzą do siebie. Ponadto dobrym przygotowaniem dajesz lepszy „szwedzki stół” dla swojego bobasa i zwiększasz szanse na jego prawidłowy rozwój.

Kiedy rozpocząć przygotowanie? Jak najwcześniej, ponieważ w okresie przygotowań niezbędne jest wykonanie pewnych badań, jeżeli okaże się, iż mimo braku wcześniejszych objawów mamy z czymś problem, to musimy dobrze mieć czas na jego uporządkowanie, co może trwać nawet rok albo i dłużej zanim nasz organizm osiągnie homeostazę lub wprowadzimy chorobę w stan remisji. Dlatego warto zadbać o siebie już dziś, bo, gdy za rok czy dwa okaże się, że będziesz chciała mieć dziecko od razu będziesz mogła przejść do działania.

No dobrze czas na konkrety:

 • Powinnaś uregulować swoją masę ciała- zarówno nadwaga, jaki niedowaga nie będzie dla nas korzystna. Nadmiar tkanki tłuszczowej przyczynia się do stanu zapalnego organizmu, bardzo często u osób z nadwagą obserwujemy insulinooporność czy inne zaburzenia, dlatego zaleca się, aby o to zadbać. Niedowaga będzie równie szkodliwa i często zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej zaburza gospodarkę hormonalną.
 • Zmień swoją dietę – unikaj cukrów prostych, słodkich batonów, ciastek, ciast, które są źródłem nie tylko cukru, ale również kwasów tłuszczowych trans, czyli tych, które są najgorszym rodzajem tłuszczu. Przyczyniają się do stanów zapalnych i wielu jednostek chorobowych.
 • Pamiętaj, że dieta powinna być urozmaicona i oparta o podstawowe produkty. Myślę tutaj o unikaniu żywności przetworzonej, gotowców i wszelkich produktów zalej, zagotuj, zgrzej i zjedz. Niech Twoja dieta opiera się o produkty podstawowe takie jak: mięso, ryby, jaja, warzywa, owoce, orzechy, dobre tłuszcze. Z tych produktów, również można zrobić bardzo szybko i wygodnie masę zdrowych potraw.
 • Uzupełnij swoją dietę w rośliny zielone, będą one naturalnym źródłem folianów. Wprowadź do swojej diety koktajle, musy, sałatki na bazie zielonych roślin (pęczek pietruszki, rukola, roszponka, szpinak- masz duży wybór).
 • Pamiętaj o dobrej, jakości tłuszczach, które uzupełnią Twoją dietę: masło klarowane, oliwa z oliwek, olej koksowy – te tłuszcze idealnie sprawdzą się do smażenia czy duszenia. Na zimno polecanymi tłuszczami są awokado, olej lniany, olej z ogórecznika czy olej z wiesiołka, oliwa, olej z awokado, olej lniany. Nie unikaj cholesterolu, bo to on jest prekursorem hormonów steroidowych, czyli progesteronu, estradiolu, testosteronu potrzebnych dla płodności.
 • Zdrowe źródła węglowodanów, czyli uzupełnij swoją dietę w kasze, najlepiej gruboziarniste, ryż, ziemniaki, bataty, a także owoce pełne antyoksydantów, czyli maliny, jagody, porzeczki, borówki, jeżyny będą idealnym uzupełnieniem diety.

A co z obowiązkową suplementacją?

 • Foliany – przyjmuj ich 800mcg/dobę zaleca się przyjmowanie na 3 miesiące przed zajściem w ciąże, ale najlepiej wydłużyć ten czas nawet do roku.
 • Jod – często zapominany w okresie ciąży i przygotowań. Jod jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu zalecana dawka to 200mcg/dobę
 • Witamina D3 – jedna chyba z najpopularniejszych witamin w ciąży równie ważna jak, na co dzień. Pamiętaj o zbadaniu poziomu 25OHD3 i dostosowaniu dawki do poziomu. Rutynowa dawka to około 2000jm/dobę.
 • Kwasy omega-3 – od 600 do 1000mg/dobę, mimo iż znajdują się one w naturalnym pożywieniu to ich ilość w diecie jest bardzo mała są one natomiast niezbędne do rozwoju naszego maleństwa, a szczególnie dla rozwoju mózgu.
 • Magnez – zależnie od wskazań i sytuacji – od 200-1000mg jonów magnezu na dobę.

Często też świetnie sprawdza się cholina, inozytol, uzupełnienie składników mineralnych, probiotyków, ale powyższa podstawa to już bardzo dużo. Podstawą jest również sen, pamiętaj, aby był on efektywny i abyś po przebudzeniu czuła się wypoczęta, a nie zmęczona. Warto włączyć aktywność fizyczną, jest ona równie ważnym aspektem w okresie przygotowań do ciąży, np. codzienne spacery.
Do tego tanga trzeba dwojga. Dobra relacja z partnerem, wartościowy czas spędzany razem, przytulanie się i pielęgnowanie związku wpływa pozytywnie na układ hormonalny i na redukcję stresu, co w przypadku starań o dziecko jest nie do przecenienia. Ważny jest też stan zdrowia mężczyzny, warto włączyć go do dbania o zdrowie. Lepsza dieta i uzupełnienie niedoborów przekłada się na lepszej jakości nasienie.

Życzę dobrych przygotowań!


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Witaminy, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: badania, ciąża, dieta, dziecko, partner, suplementacja, witaminy

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up