Jak zapobiec nudnościom w ciąży?

Jak zapobiec nudnościom w ciąży?

Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Dużo kobiet w pierwszym trymestrze ciąży boryka się z uciążliwymi mdłościami. Jak długo mogą/powinny trwać nudności ciążowe? Nie ma reguły, mówi się, że mdłości powinny trwać nie dłużej niż do 3 miesiąca ciąży, jednak niektóre kobiety borykają się z nimi nawet dłużej. Jak sobie z nimi radzić? Sposób jest kilka, jednak tzw. ,,złotego środka’’ niestety nie ma. Niektóre kobiety twierdzą, że nic im nie pomogło i po prostu musiały przeczekać ten okres. Mamy nadzieje jednak, że w Twoim przypadku nasze domowe sposoby na załagodzenie tych nieprzyjemnych objawów pomogą.

Kilka podpowiedzi:

  1. Nie wstawaj gwałtownie z łóżka. Po przebudzenia najlepiej wypić około 0,5-1 szklanki wody (może być np. z cytryną i miodem).
  2. Jeśli w ciągu dnia męczą Cię mdłości unikaj chodzenia z pustym brzuchem – staraj się jeść regularnie, mniejsze porcje. Pusty żołądek może zintensyfikować objawy.
  3. Unikaj ostrych, intensywnych zapachów oraz smaków.
  4. Ciężkostrawne pokarmy również mogą być problematyczne i nasilać objawy.
  5. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody (szczególnie, gdy pojawiają się wymioty), możesz również pić napary z melisy oraz dodawać do wody korzeń imbiru. Często kobiety w ciąży sięgają po colę, ponieważ okazuje się, że napoje gazowane mogą być pomocne w walce z nudnościami. Oczywiście coli nie pij za często! (cukier, kofeina) Ale pomocna może być woda gazowana z sokiem z cytryny i miętą. Samo gryzienie imbiru też może okazać się bardzo pomocne.
  6. Świeży ananas lub sok z ananasa (dodatkowo schłodzony) spożyty przed wstaniem z łóżka, wykazuje działanie zmniejszające nudności ciążowe, usprawni trawienie lub przegryzienie ananasa czy papai ze względu na zawarte w nich enzymy.
  7. Olejki eteryczne- aromaterapia również może pomóc w walce z nudnościami. Zaleca się stosować olejek lawendowy, eukaliptusowy, miętowy lub sosnowy- znajdź zapach, który będzie Tobie pomagał. Na podróże możesz skropić materiałową chusteczkę i nosić przy sobie.
  8. Świeże powietrze! Przy porannych mdłościach otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem.

Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: ciąża, dieta, dietetyk, kobieta, mdłości

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up