Jaki wpływ na zdrowie mają składniki napojów energetyzujących?

Jaki wpływ na zdrowie mają składniki napojów energetyzujących?

Często sięgasz po napoje energetyzujące? Jeśli nie – to warto się dowiedzieć, bo o ile faktycznie chwilowo zlikwidują uczucie zmęczenia i poprawią Twoją koncentrację, to spożywanie ich w nadmiarze może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jaki wpływ na zdrowie mają składniki napojów energetyzujących?

  • Kofeina – spożywana w nadmiarze powoduje: uczucie rozdrażnienia i niepokoju , bezsenność, kołatanie serca, drżenie rąk oraz nadpobudliwość.
  • Cukier – jedna puszka zawiera około 30 g cukru (6 łyżeczek). Jego nadmiar w diecie sprzyja rozwojowi otyłości, cukrzycy typu II, chorób układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworów. Prowadzi również do próchnicy zębów oraz zaburzeń trawienia i wypróżniania.
  • Regulatory kwasowości, zwłaszcza kwas cytrynowy – (większość napojów energetycznych ma pH kwaśne) co w połączeniu z cukrami prostymi może negatywnie wpływać na szkliwo zębów, prowadząc do jego demineralizacji i nadwrażliwości.
  • Guarana – zawiera spore ilości kofeiny. Jednak ta pochodząca z guarany jest wolniej wchłaniana z przewodu pokarmowego, więc dłużej działa. Co ważne, ilość kofeiny pochodząca z samej guarany nie zawsze jest podawana przez producentów, co może oznaczać, że napój energetyzujący dostarcza więcej kofeiny niż zostało to wykazane na odwrocie puszki.

Co mówią badania naukowe?

  • Znane są przypadki kliniczne zawału mięśnia sercowego spowodowanego nadmiernym spożywaniem napojów energetyzujących – niektóre z nich zakończyły się zgonem.
  • U nastolatków spożywających regularnie energetyki zaobserwowano modyfikację zachowania oraz zaburzenia funkcji poznawczych.
  • Spożywanie większych ilości napojów energetyzujących w czasie ciąży skutkuje niskim ilorazem inteligencji u narodzonego dziecka.
  • Nadmierne spożycie kofeiny może powodować napady lękowe i halucynacje.

Z powyższych powodów dzieci, młodzież, kobiety ciężarne i karmiące, cukrzycy, osoby z arytmią serca oraz z podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi bezwzględnie nie powinny spożywać tego typu napojów!


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: cukier, energetyki, kofeina, napoje energetyzujące

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up