Jakie są przyczyny rozdwajających się paznokci?

Jakie są przyczyny rozdwajających się paznokci?

Rozdwajają Ci się paznokcie? Masz na paznokciach białe plamki? „Taka Twoja uroda”? Odczytaj sygnały, jakie wysyła Ci organizm. Takie sytuacje najczęściej są związane z niedoborem cynku. Mogą też świadczyć o słabej pracy żołądka i zbyt wysokim pH w nim panującym.

Odpowiednio „kwaśny” sok żołądkowy jest konieczny dla właściwego przyswajania m.in. cynku, czy żelaza. Jeśli suplementujesz cynk, albo masz go sporo w diecie, a problem słabych paznokci i plamek dalej się utrzymuje, to zwróć uwagę na pracę swojego żołądka.

Poza tym może to być objaw również niedoborów magnezu, wapnia, czy innych składników mineralnych. O niedoborach cynku może też „mówić” obniżone stężenie fosfatazy alkalicznej, możesz ją zbadać robiąc sobie wyniki z krwi, oraz niski wynik cynku, po zbadaniu jego stężenia we krwi.

Z niedoborami cynku jest też związany:

  • Osłabiony stan skóry, trądzik, nadmierne tendencje do rozstępów.
  • Upośledzenie odczuwania smaku i zapachu.
  • Osłabiona odporność.
  • Osłabione gojenie się ran.

Zanim zaczniesz szukać cynku w suplementach zacznij przemycać do swojej diety więcej żółtek jaj, podrobów, wołowiny, strączki, owoce morza, serów podpuszczkowych, kaszy gryczanej. Najlepiej przyswaja się z odzwierzęcych produktów, ale roślinne też dają radę, zwłaszcza, jak odpowiednio lekkostrawnie je przygotujesz. Podobnie też jak w przypadku żelaza kwaśne poprawia przyswajanie cynku. Więc spożywaj te produkty wraz z warzywami, owocami, witaminą C.

Cynkuj się na zdrowie.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Witaminy, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: cynk, dieta, paznokcie, rozdwojone paznokcie, suplementacja

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up