Kasza gryczana właściwości, o których warto wiedzieć

Dziś parę słów o gryce, a głównie kaszy gryczanej. Od stuleci jest podstawowym składnikiem posiłków na polskich stołach, i choć na moment trochę o niej zapomnieliśmy, teraz wraca do łask ze względu na swoje właściwości odżywcze.

Gryka znana jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, a to za sprawą flawonoidów, z których najbardziej znane to: rutyna, kwercetyna, hesperydyna i kemferol.

Kwercetyna posiada zdolności neutralizacji wolnych rodników, a więc działa ochronie na komórki. Posiada także silne działanie przeciwzapalne poprzez spowolnienie wydzielania histaminy.

Rutyna podnosi odporność organizmu oraz działa pozytywnie na ściany śródbłonka (zalecana dla osób z żylakami).

Gryka zawiera korzystny skład aminokwasowy, m.in. duże ilości lizyny, bogata jest także w argininę i tryptofan. Kasza gryczana, zarówno palona, jak i nie palona, jest także dobrym źródłem witamin z grupy B.

No dobrze, a co z indeksem glikemicznym? Przecież to węglowodany, zapewne powiecie.

 • Tak, ale węglowodany w obecności zbawiennego dla naszych jelit błonnika (5,9 g/ 100 g produktu) .
 • Indeks glikemiczny dla kaszy gryczanej wynosi ok. 45, czyli zalicza się do produktów o niskim IG.
 • Pamiętajcie jednak, że należy kontrolować także ładunek glikemiczny całego posiłku, na który wpływ ma dodatek białka i tłuszczu do potrawy, a także to czy kasza jest ugotowana al dente czy rozgotowana (rozgotowana kasza będzie mocniej podnosić poziom cukru we krwi).

Często pytacie też czym różni się kasza gryczana palona od niepalonej. Otóż kasza gryczana palona poddawana jest procesowi prażenia ziaren. Niewiele osób wie, że palenie ziaren powoduje ok. 4-krotny spadek zawartości flawonoidów, otrzymujemy jednak kaszę o pięknym specyficznym aromacie. Kasza gryczana niepalona jest delikatniejsza w smaku, zachowuje także więcej składników odżywczych. Na poziom białka i błonnika nie ma większego wpływu.

Poza kaszą, z gryki otrzymuje się także mąki, makarony, płatki błyskawiczne, a można z nich przygotować różnego rodzaju wytrawne kaszotta, słodkie gryczanki, placuszki czy chleby gryczane.

Kasza prażona pasuje najbardziej do mięs i mięsnych gulaszy, kasza nie palona pasuje do drobiu i ryb, zup, czy na słodko z owocami i orzechami.

A to ciekawostka: czy wiesz, że technologia produkcji kaszy gryczanej obejmuje kilka etapów: 

 • Oczyszczanie ziarniaków gryki
 • Prażenie/palenie
 • Leżakowanie
 • Sortowanie pierwsze
 • Obłuskiwanie
 • Sortowanie kaszy
 • Oddzielanie łuski
 • Sortowanie drugie
 • Paczkowanie i dystrybucję

Źródła:

 1. United States Department of Agriculture. Agricultural Research Service.
 2. Krzysztof Dziedzic. Zawartość wybranych związków przeciwutleniających w gryce i produktach stałych podczas jej przerobu.
 3. Joanna Chłopicka. Gryka, jako żywność funkcjonalna.
 4. http://www.towsrodku.pl/kasza-gryczana-najlepsza-najzdrows…/
 5. Zarzecka K., Gugała M., Mystkowska I., Wartość odżywcza i prozdrowotna gryki siewnej. Probl Hig Epidemiol, 2015, 96, 410–413
 6. Filipiak-Florkiewicz A., Florkiewicz A., Wpływ obróbki hydrotermicznej na zawartość składników odżywczych i bioaktywnych kasz i ryżu, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2016, 6, 64–79.
 7. Kunachowicz H., Przygoda B., Nadola I. i in., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2017.

Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowe produkty, Zdrowie
Tagi: dieta, gryka, kasza gryczana, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up