Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę?

Kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę?

Najlepszy fizjologiczny wiek do zajścia w ciążę to między 20-30 rokiem życia – oczywiście 18 czy 19 lat też.

Wraz z wiekiem kobiety rośnie bowiem ryzyko powikłań ciąży, m.in. ryzyko: poronienia, porodu przedwczesnego, cukrzycy ciążowej, chorób ze spektrum nadciśnienia tętniczego w ciąży (w tym stanu przedrzucawkowego), urodzenia dziecka z wadą wrodzoną, urodzenia dziecka z wadą genetyczną lub urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Dlaczego? Prace prowadzone na zwierzętach pokazują, że:

Badacze postanowili wykorzystać w tym celu eksperymenty prowadzone na gryzoniach – a konkretniej na myszach. Według przeliczników, 8-miesięczna mysz odpowiada swoim wiekiem 35-letniej kobiecie.

Według naukowców, wiek zwierzęcia ma wpływ na zdolność macicy do skurczów, mniejszą zdolność do odpowiedzi na działanie oksytocyny, a także znaczne zmniejszenie ilości mitochondriów, które są odpowiedzialne za produkcję energii. Jak zauważają naukowcy, zmiany, które zachodzą w obrębie komórek mają wpływ na przebieg ciąży oraz procesu porodu.

To u zwierząt. A u ludzi?
Częściej cierpimy na nadwagę/otyłość, cukrzycę, insulinooporność, nadciśnienie, mięśniaki macicy. Przykład: mięśniaki macicy, które u 35-latek występują nawet 10x częściej niż u kobiet o 10 lat młodszych, niedobory, zaburzenia mitochondrialne, zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia pracy hormonów płciowych. To wszystko przekłada się na potencjalnie większe problemy z donoszeniem ciąży czy zdrowiem ciąży. Oczywiście nie musi tak być. Wiele kobiet 40+ rodzi zdrowe dzieci. Ale po prostu jest większe ryzyko.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na florę bakteryjną, która z wiekiem zazwyczaj ma się gorzej przez np. stres czy nadużywanie leków, a jak już wiecie, flora ma sporo do powiedzenia w kontekście zdrowej ciąży.

Moj poród wypadł w 30ym roku życia czyli na ostatni, fizjologiczny dzwonek. Ale ja już od lat suplementuje foliany, dodatkowo mam wyrównane niedobory, prace tarczycy czy hormony płciowe. A do tego mam głębokie przekonanie, że wcześniej nie byłam gotowa. A Ty w jakim wieku rodzilaś? Albo Twoja partnerka? W kolejnym poście opiszę dietę kobiet po 35-40 roku życia, które planują ciążę.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Ciąża i dziecko, Dieta, Dietetyka kliniczna
Tagi: ciąża, dieta, dietetyka, zdrowa dieta

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up