Kobieto, badaj się! Lista badań profilaktycznych jakie warto wykonać

Zależy nam na Twoim zdrowiu, dlatego przygotowałyśmy dla Ciebie listę najważniejszych badań, które jako kobieta, powinnaś wykonywać przynajmniej raz w roku. Skorzystaj z niej przy okazji następnej wizyty w laboratorium (tutaj możesz pobrać ją w formie “ściągi” pdf). Nie odkładaj badań na potem, bo przecież “dobrze się czujesz i nic Ci nie dolega”. Większość chorób, czy zaburzeń, początkowo nie daje żadnych objawów, ale może być widoczne w wynikach badań.

Na końcu mamy dla Ciebie RABAT na badania, z którego możesz skorzystać.

Badania profilaktyczne dla kobiet

🩸 Morfologia krwi z rozmazem
Ocenia ogólną kondycję organizmu. Może wskazać czy zmagasz się z infekcjami wirusowymi/zakażeniami bakteryjnymi lub pasożytniczymi, chorobami autoimmunologicznymi, a także czy nie rozwija się u Ciebie anemia lub poważniejsze zaburzenia, jak nowotwory układu krwionośnego.

🩸 Lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, nie-HDL, LDL, triglicerydy)
Pozwala ocenić ryzyko rozwoju miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, jak zawał serca, udar mózgu, czy choroba wieńcowa. Jego monitorowanie jest szczególnie wskazane, gdy masz nadwagę/otyłość, palisz papierosy, masz nadciśnienie tętnicze lub rodzinne predyspozycje do dyslipidemii i chorób sercowo-naczyniowych.

🩸 Odczyn Biernackiego (OB)
Wskazuje na obecność stanów zapalnych w organizmie, związanych m.in. z bakteryjnymi chorobami zakaźnymi, chorobami nerek, chorobami układu krwionośnego lub chorobami nowotworowymi.

🩸 Białko C-reaktywne (CRP)
Tak jak OB, także pozwala na wykrycie wielu stanów zapalnych w organizmie. Przydatny w diagnostyce infekcji bakteryjnych, czy przewlekłych chorób zapalnych, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), nieswoiste zapalenia jelit (IBD), a także chorób nowotworowych.

🩸 TSH
Podstawowe narzędzie do oceny, czy Twoja tarczyca pracuje jak należy. Umożliwia szybkie wykrycie zaburzeń w jej obrębie, które mogą być związane z rozwojem niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Jego oznaczenie jest szczególnie wskazane, gdy ktoś z Twojej bliskiej rodziny choruje na tarczycę, chudniesz lub tyjesz bez zmian w diecie, doskwierają Ci uporczywe biegunki lub zaparcia, masz nieregularne miesiączki i problem z płodnością, bądź stale dokucza Ci uczucie zimna lub gorąca.

🩸 Glukoza na czczo
Pozwala na wczesne wykrycie stanu przedcukrzycowego, rozpoznanie cukrzycy lub hipoglikemii (potocznie niedocukrzenia). Nie pomijaj jej oznaczania, zwłaszcza, gdy masz nadwagę/otyłość, prowadzisz siedzący tryb życia, masz zdiagnozowany zespół policystycznych jajników (PCOS), nadciśnienie tętnicze lub ktoś z Twojej bliskiej rodziny choruje na cukrzycę, bądź gdy obserwujesz u siebie wzmożone pragnienie, senność po posiłkach, czy częste oddawanie moczu.

🩸 Insulina na czczo
Służy do diagnostyki insulinooporności, cukrzycy, hipoglikemii, a także nowotworu wydzielającego insulinę (insulinoma). Może też dawać znać o rozwijającej się chorobie trzustki. Zbadaj ją koniecznie, zwłaszcza gdy masz trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, odczuwasz nadmierny apetyt (głównie na słodycze), dokucza Ci tzw. mgła mózgowa, problemy z pamięcią i koncentracją oraz ciągłe zmęczenie. Warto ją także kontrolować przy zdiagnozowanym zespole policystycznych jajników (PCOS).

🩸 Witamina D metabolit 25(OH)
Pozwala ocenić czy stężenie witaminy D w surowicy krwi jest na właściwym poziomie. Warto to monitorować z racji jej szerokiego wpływu na nasz organizm. Zwłaszcza, gdy borykasz się z chorobami o podłożu zapalnym lub autoimmunologicznym, niepłodnością, jesteś podatna na choroby i infekcje lub gdy któryś z Twoich rodziców ma stwierdzoną osteoporozę.

🩸 Żelazo i ferrytyna
Służą do diagnostyki niedoboru lub nadmiaru żelaza w organizmie i związanych z tym zaburzeń – anemii lub hemochromatozy. Jako kobiety jesteśmy szczególnie narażone na jego niedostatek, z racji utraty krwi w trakcie menstruacji, zwłaszcza, gdy te są obfite, dlatego warto to regularnie kontrolować. Na niedobór żelaza możesz być podatna także, gdy zmagasz się chorobami jelit lub jesteś na diecie roślinnej.

🩸 ALT, GGTP
To podstawowe wskaźniki do monitorowania funkcji wątroby i dróg żółciowych, pozwalające na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Szczególnie ważne, gdy masz nadmierną masę ciała, Twoja dieta “odbiega od ideału”, często sięgasz po alkohol, bądź cierpisz na zaburzenia gospodarki węglowodanowej lub lipidowej.

🩸 Kreatynina
Wskaźnik ten informuje o sprawności nerek. Oznaczając go, otrzymasz dodatkowo wynik eGFR, czyli szacunkowy współczynnik filtracji kłębuszkowej, który również pozwala ocenić jej funkcje.

Co jeszcze warto regularnie monitorować?

🩺 USG narządów rodnych i piersi, cytologia

Ich regularne wykonywanie to jedna z najbardziej skutecznych form profilaktyki chorób nowotworowych. Diagnoza na wczesnym etapie zwiększa szansę całkowitego wyleczenia. Nie bagatelizuj, badaj regularnie!

🩺 Ciśnienie krwi

Jego mierzenie ma na celu wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego, które nieleczone może prowadzić do rozwoju poważnych zagrożeń zdrowotnych, jak m.in. zawał serca, czy udar mózgu.

🩺 Mocz z osadem

Pozwala na ocenę funkcjonowania układu moczowego, ale nie tylko. Z jego pomocą można wykryć m.in. zakażenia układu moczowego, cukrzycę, dysfunkcje wątroby i nerek.

Pamiętaj też, by obserwować swoje cykle miesiączkowe. W razie zaobserwowania jakichś niepokojących zmian, które dotąd nie występowały, rozważ dodanie do powyższej listy badań hormonów płciowych. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule Badania hormonalne kobiet – kiedy i jak je wykonać? Co musisz wiedzieć.

Opiekuj się sobą Z JAK NAJWIĘKSZĄ troską. Badaj się! 

———

Rabat -25% na pakiet badań w uPacjenta

Żeby dodatkowo zmotywować Cię do wykonania badań wspólnie z uPacjenta przygotowaliśmy rabat na cały koszyk badań przy zamówieniu za minimum 350 zł.

Wejdź na upacjenta.pl i podczas zamówienia użyj kodu: sandiet25.

Kod rabatowy będzie ważny do 11 marca.

Kategoria: Bez kategorii, Zdrowy styl życia

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up