Kofeina w ciąży – jaka ilość jest bezpieczna?

Kofeina w ciąży - bezpieczna ilość do spożycia

W 2 i 3 trymestrze ciąży dozwolona ilość kofeiny to 200 mg dziennie. Przelicza się to na około 3 filiżanki espresso, 2 czarnej herbaty lub 2 kubki kawy parzonej – ewentualnie 10 bezkofeinowych kaw.

Mówi się o tym, że w 1 trymestrze również możemy sobie pozwolić na taką ilość. Moim zdaniem jednak, mimo wszystko, lepiej unikać. W 1 trymestrze zabrania się także picia zielonej herbaty, ponieważ zawiera m. in. katechiny, które utrudniają wchłanianie kwasu foliowego oraz żelaza.

Ciekawi jesteście, co z pozostałymi trymestrami, w tej kwestii?

Owszem – foliany nie są już tak niezbędne jak w 1 trymestrze, jednak żelazo bardzo. Szczególnie, że na tym etapie, często wpadamy w anemię ciążową.

W związku z tym, według mnie, lepiej zrobić sobie przerwę od zielonej herbaty – także w tym czasie. Kawa oraz czarna herbata również utrudniają wchłanianie. Z tego powodu też ograniczyłam te napoje do minimum, szczególnie podczas posiłków, czy brania suplementów.

Możemy za to pić zioła. Najbezpieczniejsze to: imbir, pokrzywa, mięta pieprzowa, melisa oraz rumianek. To nie oznacza, że nie możecie pić innych ziół ale jeśli chcecie pić inne to już należy skonsultować Wasz przypadek z lekarzem i osobami, które na ziołach się znają. Pamiętajcie, że cola czy czekolada/ kakao także zawierają kofeinę. A Ty? Co pijesz w ciąży?


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: ciąża, dieta, dietetyk, kobieta, kofeina

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up