Masz zbyt wysoki poziom cholesterolu? Sprawdź jakie konsekwencje niosą ze sobą nieprawidłowe wyniki badań

cholesterol - zbyt wysoki poziom - badanie krwi

Ostatnio miałam okazje wygłosić prelekcje wraz z moja @paulina.ihnat reprezentując nasz @sandiet.pl na konferencji @labone_official. Mówiłyśmy o lipidogramie.

Mamy dla Was kilka ciekawostek:

  1. Mózg sam produkuje cholesterol – więc cholesterol który produkuje wątroba i możemy odczytywać w lipidogramie niewiele ma wspólnego z praca Waszego mózgu.
  2. Im wyższe stężenie cholesterolu we krwi, tym wyższe ryzyko problemów z sercem ale to tylko jeden z czynników ryzyka bo bardzo ważne jest stężenie cholesterolu LDL (nie powinno być za wysokie), HDL (powinno być wysokie ale nie za bardzo).
  3. Kolejne czynniki ryzyka miażdżycy itd to: otyłość, palenie papierosów, nadmierna ilość alkoholu, siedzący tryb życia, nadciśnienie tętnicze, przetoworzona żywność, niezdrowy styl życia.
  4. Normy na cholesterol nie zostały wymyślone na korytarzu – skala score to obserwacja 20 tys ludzi w okresie ponad 10 lat.
  5. Przyczyna miażdżycy to stan zapalny! Stan zapalny potęguje nieodpowiednie żywienie, dysbioza jelitowa, stres oksydacyjny, nadwaga, otyłość i wiele, wiele innych.
  6. Suplementacja która pomoże nam ustabilizować lipidogram (poza oczywistymi czynnikami stylu życia) to polikosanol, witamina E, astaksnatyna czy monakolina K.

A Ty? Kiedy ostatnio badałeś swój cholesterol?


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

keyboard_arrow_up