Menopauza – Jak rozpoznać menopauzę? Jak łagodzić objawy?

Menopauza - Jak rozpoznać menopauzę? Jak łagodzić objawy?

Kobiece sprawy czyli menopauza. To stan, w którym przez co najmniej 12 miesięcy nie pojawia się krwawienie. Przejawia się to spadkiem hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. W Polsce – najczęściej przypada na 51 r.ż. Może wystąpić również między 45, a 55 r.ż. Okazuje się, że nawet 10 lat przed wystąpieniem menopauzy, kobieta może już nie być płodna.

W wyniku spadku estrogenów zmieniają się stężenia neuroprzekaźników, co może przejawiać się:spadkami nastrojów czy depresją. Możemy spotkać się z takimi powikłaniami menopauzy jak np.: Osteoporoza, suchość w pochwie itd.

Kobieta w okresie menopauzy powinna unikać alkoholu i palenia papierosów. Zaleca się regularną aktywność fizyczną, najlepiej siłową oraz suplementację witaminy D3.

Często proponuje się suplementację wapnia – moim zdaniem to zależy. Na pewno warto zadbać o kości i podaż wapnia w diecie. Jeżeli spożywacie produkty mleczne i pijecie mleko – to jak najbardziej, z kolei, jeżeli nie spożywacie mleka, to polecam produkty roślinne: pestki, sezam, mak, chia, zielone warzywa i strączki, które zawierają też sporo fitoestroegnów. Warto wykonać też densytometrię.

Należy również często badać sobie ciśnienie, lipidogram oraz glukozę na czczo. Jeżeli menopauza dopadnie Was przed 50 r.ż, warto zastanowić się nad stosowaniem HTZ. To jednak zależy od wielu kwestii. Ja często zalecam naturalne kremy. Stosuje się przez pierwsze 15 dni miesiąca kremy z estrogenem, a kolejne 15 dni z progesteronem. Ma to oczywiście działanie miejscowe. Uważam jednak, że warto próbować jeśli nie chcemy HTZ.

Pomocna jest dieta przeciwzapalna, śródziemnomorska, kwasy omega3, olej lniany, EPA i DHA, olej z wiesiołka, pluskwica groniasta i fitoestrogeny (siemię lniane, soja, strączki).

Japonki rzadko przejawiają objawy menopauzy, ponieważ w diecie mają dużo kwasów omega3 oraz fitoestrogenów. Warto więc, o siebie dbać już przed menopauzą – zarówno w zakresie witaminy D3, kwasów Omega3 i dobrej diety.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, estrogeny, hormony, kobieta, menopauza, progesteron, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up