Nasze ciało, nasz dom

Żyć nie umierać… W gabinecie i w swoim otoczeniu spotykam wiele osób, które cierpią “na własne życzenie”. Od osób po 50tce często słyszę: “Starość nie radość”, “W tym wieku, to wiesz..”, “Jak mnie nic nie boli, to się zastanawiam czy żyję”, “Na leki wydaję ostatnie pieniądze”, “Te choroby spłynęły na mnie nie wiem skąd”, “Na spacery to ja nie mogę, bo ledwo chodzę”, “Tak mi spuchły nogi, że butów założyć nie mogę”.

Od młodszych słyszę często: „Bo moja mama miała..ja to mam genetycznie”, „To u nas rodzinne”, „Czuję się jak bym miała/miał 60lat i więcej”, „Puchnę”, „Stawy dają mi do wiwatu”, „I tak się pochoruję kiedyś jak wszyscy”, „Na coś trzeba umrzeć”, „A jaki ja mam na to wpływ” itd.

W głowach kłębią się setki ograniczających przekonań. Nie rozumiemy skąd biorą się choroby. Nie wiemy jak dbać o własne zdrowie. Zapominamy, że starość czeka każdego z nas. Zapominamy, że należy się zakonserwować. Jak to się dzieje, że kiedy rozmawia się z osobami zdrowymi, czy z witalnymi staruszkami to zawsze łączy ich wspólna cecha. Jaka?

Dbałość o swoje zdrowie i świadomość, że to ja, a nie cały wszechświat, rząd, politycy czy klimat mają na to wpływ. Mój wspaniały pradziadek jedyną osobą w rodzinie, która była nastawiona prozdrowotnie. Jako mała dziewczynka przemierzałam z nim dziesiątki kilometrów na spacerach. Zabierał mnie na ryby, grał w chińczyka. Zakładał sobie nogę na głowę (był wtedy po 70tce), przechodził przez pasek, czytał bez okularów i wiele innych. Zawsze wolno jadł i celebrował posiłki. Miał dużo znajomych. Często się z nimi spotykał. Jednak w którymś momencie przestał, jakby stracił wenę i zasiadł w fotelu przed TV. Wtedy zaczęły się też jego problemy ze zdrowiem.

Zawsze powtarzał, że nie ma się gdzie śpieszyć i że codziennie trzeba się ruszać. Nie szukaj wymówek, dbaj o swoje ciało, to jedyny dom, jaki masz do końca życia.

I nie musisz na niego brać kredytu, bo to ono Twoje ciało daje Ci kredyt zaufania, że będziesz o niego dbał. Masz w zasięgu ręki więcej niż Ci się wydaje.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: aktywność fizyczna, ciało, problemy ze zdrowiem

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up