Nie mamy nietolerancji na gluten, ale na glifosat? Jak glifosat wpływa na nasze zdrowie?

Nie mamy nietolerancji na gluten, ale na glifosat? Jak glifosat wpływa na nasze zdrowie?

Glifosat występuje głównie w zbożach, również nieglutenowych. Nietolerancja lub alergia na gluten często mylona jest z reakcją na dodatki do żywności. Jest silnym herbicydem, który może wywoływać wiele skutków niepożądanych. Jest to związek używany przy poroście danych roślin, wysuszaniu zbóż, czy też niszczenia chwastów.

Zobacz całe nagranie: Nie mamy nietolerancji na gluten, ale na glifosat? Jak glifosat wpływa na nasze zdrowie?

Dodaje się go do np. kaszy gryczanej, dlatego tak dużo ostatnio się o tym mówi. Glifosat stosowany jest w wielu produktach, chociażby do higieny intymnej w postaci randapu. Używa się go bardzo regularnie do większości zbóż i ogólnie pożywienia, również do pasz dla zwierząt. W związku, z czym w mleku i w mięsie także znajdziemy jego śladowe ilości.

Niestety nie znajdziemy o nim informacji w składzie na opakowaniu danego produktu. Ja jako dietetyk muszę powiedzieć, że właśnie ze względu na to, powinniśmy jeść różnorodnie. Każde warzywa, owoce, czy zboża mają swoje minusy. Mogą być zanieczyszczone, być źródłem szczawianów lub innych związków, które są antyodżywcze i w jakiś sposób trujące. Glifosat jest związkiem kontrowersyjnym. Część naukowców uważa, że nie jest szkodliwy. Z kolei inni twierdzą, że ma działanie nowotworowe. Wiele światowych organizacji również ma podzielone opinie na ten temat. Do ostatnich badań kaszy gryczanej użyto niezależnych badań, które są podważane, więc dalej będą kontynuowane.

To, co wiemy, to to, że prawdopodobnie ma on działanie pronowotworowe, wpływające negatywnie na m.in. rozwój płodu i wszystkie funkcje układu nerwowego. Ja uważam, że w zakresie żywności powinniśmy zawsze iść w kierunku naturalnej i ekologicznej – najlepiej od znajomego rolnika, hodowcy, który nie stosuje nadmiaru pestycydów. Powinniśmy również wybierać ekologiczne tampony itd.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: ekologia, glifosat

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up