Nie obawiaj się Tłustego Czwartku

To już dzisiaj! Tłusty Czwartek, czyli „pączkowa rozpusta”. Wszyscy wkoło bezkarnie się nimi objadają, a Ty w obawie przed przytyciem zastanawiasz się, czy możesz zjeść choćby jednego.

Co roku o tej porze dostajemy masę wiadomości typu:

Boję się jeść pączki, bo zawsze po takich eskapadach, czy świętach mam wrażenie, że puchnę w oczach, a na wadze pojawia się 1-2 kg na plusie.

Ale czy naprawdę można tyle przytyć w zaledwie jeden dzień? Weźmy to pod lupę! 🧐

Ile pączków musiałabyś zjeść, by faktycznie przytyć?

Standardowy pączek, wypełniony dżemem i pokryty lukrem zawiera około 290 kcal. Jak myślisz, ile takich pączków musiałabyś zjeść, by w gratisie do tej przyjemności otrzymać 1-2 kg tkanki tłuszczowej? Pewnie wydaje Ci się, że już jeden pączek to zagrożenie dla Twojej masy ciała, a jego zjedzenie całkowicie zaprzepaści Twoje dotychczasowe wyniki na diecie. Czyżby?

Rzeczywistość jest taka, że aby przybrać 1 kg na tkance tłuszczowej, trzeba by dostarczyć około 7700 kcal ponad swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które przeciętnie, u średnio aktywnej kobiety w wieku od 26 do 50 lat wynosi około 2200 kcal. Łącznie daje nam to 9900 kcal!

Zatem, by przytyć 1 kg, musiałabyś zjeść w ciągu jednego dnia… 34 pączki.

Analogicznie, żeby zyskać nadprogramowe 2 kg z tkanki tłuszczowej, musiałabyś pochłonąć aż 68 pączków!

Czy to realne? Powiedzmy sobie szczerze – NIE, choćbyś miała nie wiadomo jak silny apetyt na pączki, raczej nie będziesz w stanie przejeść ich jednorazowo w takiej ilości. Chyba, że planujesz bić pączkowe rekordy 😉

To skąd to wrażenie, że przytyłaś po Tłustym Czwartku?

Pamiętaj, że może to wynikać z wielu różnych czynników. Spożycie pączków wiąże się z dostarczeniem większej ilości węglowodanów. Organizm w odpowiedzi na to, magazynuje nadmiar glukozy w postaci tzw. glikogenu, co z kolei wiąże się z zatrzymywaniem przez niego większych ilości wody, co może sprawiać wrażenie przybycia dodatkowych kilogramów. Za złudne wrażenie przybrania na masie ciała mogą też odpowiadać masy kałowe zalegające w jelitach. Ponadto miej na uwadze, że masa ciała codziennie ulega zmianom i wahania rzędu 1-2 kg są zupełnie normalne – dzisiaj możesz ważyć więcej, a jutro mniej – każda z nas tak ma! Jedno jest pewne, wyższy wskaźnik masy ciała na drugi dzień po Tłustym Czwartku, to z całą pewnością nie jest tkanka tłuszczowa – a jeśli jest jej odrobinę z nadwyżki kilokalorii, to z pewnością nie jest to kilogram.

Podsumowując – żyj w równowadze!

Nie namawiamy Cię do rezygnowania z pączków, albo szukania dla nich „fit” alternatyw. Przede wszystkim zadaj sobie samej pytanie – „Czy naprawdę mam dzisiaj ochotę na zjedzenie pączka?”. Być może wcale nie masz na niego wielkiego apetytu, a jedyne co stoi za tym, by go zjeść, jest przekonanie, że “Przecież to tradycja, wszyscy jedzą, więc ja też muszę”.

Jeśli naprawdę masz ochotę zjeść pączka, to zrób to z czystym sumieniem! Wybierz takiego na wypasie, z ulubionym nadzieniem i posypką lub polewą – ciesz się nim i delektuj 🙂

Ale jeśli czujesz, że nie masz na niego „smaka”, to odpuść i zostaw te kilokalorie na inną okazję, co sprawi Ci więcej przyjemności niż na siłę zjedzony pączek „bo tak wypada”.

Jeśli chcesz świętować Tłusty Czwartek – śmiało, zrób to! Nawet jeśli zjesz 1-4 pączki, nie odbije się to negatywnie na Twojej masie ciała. Pamiętaj, że w Twojej diecie mogą pojawiać się WSZYSTKIE produkty, ale najważniejsze jest odnalezienie odpowiedniej proporcji pomiędzy tymi zalecanymi dla zdrowia i tymi stanowiącymi tak zwany comfort food.

Za optymalną proporcję uznaje się około 20% naszych wszystkich wyborów żywieniowych. Jeśli większość naszych wyborów żywieniowych jest z grupy zdrowych produktów, wybieranych świadomie, które odpowiednio sobie wliczamy, komponujemy, to dają nam one stabilną energię i dobre samopoczucie. Wtedy 20% mogą spokojnie stanowić wybory, które sprawiają nam przyjemność i jednocześnie normalizujemy ich spożycie, co jest pomocne w utrzymaniu tych nawyków na długo, bez konieczności wyłamywania się z diety, żeby sobie na nie pozwolić 😊

Napisz w komentarzu, czy skusisz się dzisiaj na pączka? 🍩 Daj znać jaki jest Twój życiowy rekord 😅

Kategoria: Dieta, Odchudzanie, Porady dietetyka, Zdrowy styl życia
Tagi: odchudzanie, zdrowe odchudzanie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up