Owoce – cenne źródło dla naszego zdrowia

Owoce na zdrowie. Ileż to razy słyszeliście już o osi jelita-mózg? Na pewno wiele, i słusznie, bo to nie nowe, modne określenie, ale najprawdziwsza zależność, nad którą, przeprowadzano badania już na początku XIX wieku! Z tym, że najtrafniejsze wnioski zaczęto wysnuwać na przestrzeni 5 lat.

Wykazano, że:

  • Mikroflora każdego z nas różni się nieco od siebie, ale u osób zdrowych liczebność i rozmieszczenie poszczególnych kolonii bakterii jest podobna.
  • Profil mikrobioty każdego z nas zależy od genów, wieku, płci, żywienia, stylu życia. Na te ostatnie mamy największy wpływ, to też one są najistotniejsze w modulacji tej mikrobioty. Truskawki pomogą.
  • Mikrobiota jelitowa i jej właściciel tworzą związek mutualistyczny – czyli z obupólną korzyścią. Właściciel dostarcza środowisku jelitowemu dobroczynnych bakterii z zewnątrz (pożywienie, suplementy), a także odpowiednie warunki na ich wzrost, a bakterie wspierają całą homeostazę zdrowotną właściciela – to też zaburzona relacja- brak zdrowej mikroflory, prowadzi do zaburzonej homeostazy, czyli choroby.
  • Zaburzona mikrobiota prowadzi do chorób metabolicznych, w tym otyłości, do nieprawidłowego działania układu odpornościowego, do nieprawidłowego przyswajania (jego braku) składników odżywczych, do zaburzeń za strony układu pokarmowego, jak zespół jelita drażliwego, a nawet do chorób zapalnych jelit, ale przyczynia się również do powstawania zaburzeń ze strony neuropsychologii: depresji, czy zaburzeń ze spektrum autyzmu.
  • Dwukierunkowa zdolność jelit do komunikowania się z mózgiem obejmuje autonomiczny układ nerwowy i jelitowy układ nerwowy (tak, nasze jelita posiadają swój własny układ nerwowy), układ immunologiczny, metaboliczny, a także wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.
  • W przeprowadzonym badaniu na myszach, po podawaniu im Lactobacillus reuteri – bakterie te, znacząco pozytywnie wpłynęły na jelitowy układ nerwowy.

Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, flora bakteryjna, jelita, mikrobiota, mózg, owoce, probiotyki

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up