Pasożyty ich źródło zakażenia, jakie badania wykonać? Jakie czynności warto podjąć w walce z pasożytami?

Pasożyty ich źródło zakażenia, jakie badania wykonać? Jakie czynności warto podjąć w walce z pasożytami?

Oto kilka istotnych faktów na ich temat:

 • Leki na odrobaczanie mają swoje niepożądane skutki, które mogą wystąpić – dlatego nie powinniśmy ich nadużywać bez uzasadnionych przyczyn.
 • Nim zastosujemy odrobaczanie, musimy mieć wyniki badań, które potwierdzają zakażenie. Mogą to być badania krwi, czy też kału. Najlepszym sposobem jest konsultacja z lekarzem specjalistą.
 • Warto podjąć odrobaczanie u dziecka w sytuacji, gdy np. ulega zakażeniu owsikami inne dziecko z tego samego przedszkola, szkoły, czy klasy. Owsiki są bardzo zakaźne i szybko się rozprzestrzeniają.
 • Nie wszystkie pasożyty odnajdują się w organizmie ludzkim, jednak mając zwierzęta, warto profilaktycznie wykonywać badania, które wykluczą ewentualne zakażenie. Powinno się wykonać co najmniej 3 próbki kału pobrane z 3-5-dniowym odstępem.
 • Źródłem zakażenia często są niemyte warzywa i owoce, woda, która może być zanieczyszczona lub niemyte ręce.
  Bywają zakażenia pasożytami, w przypadku których leczenie powinna podjąć cała rodzina. Tak jest w przypadku owsików lub np. lambli, gdzie po zakażeniu dziecka, badania powinna przejść każda osoba mająca z nim częsty kontakt.
 • W przypadku zakażenia owsikami przez cały okres leczenia powinniśmy bardzo skrupulatnie dbać o higienę pościeli, ręczników etc.
 • Będąc zakażonym pasożytem, nie powinniśmy spożywać cukru. Jednym z objawów zakażenia, zauważalnym wśród dzieci jest np. dużo częstsze spożywanie słodyczy niż dotychczas.
 • Pamiętajmy, że stosowanie w tych przypadkach leków, a nawet ziół musi mieć swoje uzasadnienie. Szczególnie u dzieci, które mają bardzo delikatny przewód pokarmowy.
 • U dorosłych charakterystycznymi objawami zakażenia są: anemia, niedobór witaminy B12, niedobór żelaza, ferrytyny, niedożywienie, czy też trudności z przybraniem masy ciała.

Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, pasożyty

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up