Podejrzewasz infekcję intymną?

Niemal każda kobieta, z którą rozmawiam cierpi na nawracające grzybice pochwy lub stany zapalne. Pieczenie, swędzenie, upławy, dziwny zapach wydzieliny, zmieniony śluz, ból podczas stosunku, suchość pochwy to niektóre z objawów, jakie dają problemy z florą bakteryjną środowiska pochwy.

Występowanie tego stanu świadczy i osłabieniu odporności i zaburzeniach w naturalnej mikrobiocie. Może też być związane ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi, czy zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza z przewagą estrogenową.

Najczęściej wywołuje ten stan candida albicans lub bakterie beztlenowe. Występują one naturalnie w naszym organizmie, ale zaczynają się nadmiernie namnażać, kiedy zawodzi ochrona. W pochwie stanowią ją głównie bakterie Lactobacilluss i zapewniają odpowiednio kwaśne pH, które uniemożliwia złym drobnoustrojom rozprzestrzenianie się. Ważne jest konkretne i stopniowe działanie. Wykonanie posiewu z pochwy, żeby sprawdzić, czy problem jest bakteryjny, czy grzybiczy. Możesz też kupić w aptece test do badania pH pochwy (normalnie pomiędzy pH 3,6 a 4,5).

Dobranie odpowiedniego leku, jeśli jest to konieczne i połączenie leczenia z odpowiednim postępowaniem. Leczenie powinien przejść także partner seksualny.

  • Irygacja pochwy (kontrowersyjny krok – musi być przemyślany i skonsultowany z lekarzem, ale z doświadczenia daje najlepsze rezultaty, kiedy jest połączona z probiotykoterapią i „zakwaszaniem”). Irygację wykonuj max raz na rok – dwa lata.
  • Zakwaszenie środowiska po irygacji, np. kwasem hialuronowym, czy mlekowym, np. mucovagin, neovaginal.
  • Stopniowa probiotykoterapia ginekologicznym probiotykiem, np. gynomed, multigyn.
  • Probiotykoterapia doustna, np. urolact, lacibios Femina, trivagin.
  • Specjalne preparaty dopochwowe, np. z witaminą C, np. feminella vagi C.
  • Przeciwzapalna dieta o niskim ładunku glikemicznym, unikanie cukrów prostych w diecie.
  • Spożywanie kiszonek, kwasu masłowego, kaprylowego (można też je suplementować).
  • Wycieranie okolic intymnych jednorazowym papierem. Zawsze w stronę pupy, a nie odwrotnie! Bo przenosisz bakterie z odbytu. Zawsze umyj się po stosunku – proste a działa cuda!
  • Noszenie bielizny z naturalnych tkanin i spanie nago.
  • Kobietki działajcie, cieszcie się zdrowiem i zapomnijcie o tych problemach.

Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie
Tagi: bakterie, dieta, grzybica, hormony, kobieta, leczenie, pochwa, stany zapalne

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up