Prawidłowa suplementacja w czasie ciąży. Jakie witaminy w ciąży powinno się przyjmować?

Jakie suplementy w ciąży powinno się przyjmować?

Ciąża to nie choroba, ale zdecydowanie kobiety powinny zwracać uwagę na to co jedzą i ile jedzą. A czy powinny zażywać jakieś suplementy. Niestety większość ginekologów nawet nie wspomina o jakiejkolwiek suplementacji, mimo iż Polskie i Międzynarodowe organizacje zalecają obowiązkową suplementację m.in. jodem czy kwasem foliowym. A więc co i ile należy suplementować? W infografice macie suplementy dedykowane dla kobiet w ciąży.

  • Foliany – przyjmuj ich 800mcg/dobę zaleca się przyjmowanie na 3 miesiące przed zajściem w ciąże, ale najlepiej wydłużyć ten czas nawet do roku.
  • Jod – często zapominany w okresie ciąży i przygotowań. Jod jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu zalecana dawka to 200mcg/dobę.
  • Witamina D3 – jedna z najpopularniejszych witamin w ciąży równie ważna jak, na co dzień. Pamiętaj o zbadaniu poziomu 25OHD3 i dostosowaniu dawki do poziomu. Rutynowa dawka to około 2000jm/dobę.
  • Kwasy omega 3 – od 600 do 1000mg/dobę, mimo iż znajdują się one w naturalnym pożywieniu to ich ilość w diecie jest bardzo mała są one natomiast niezbędne do rozwoju naszego maleństwa, a szczególnie dla rozwoju mózgu.
  • Magnez – zależnie od wskazań i sytuacji – od 200-1000mg jonów magnezu na dobę.
  • Często też świetnie sprawdza się cholina, inozytol, uzupełnienie składników mineralnych, probiotyków, ale powyższa podstawa to już bardzo dużo.
  • Podstawą jest również sen, pamiętaj, aby był on efektywny i abyś po przebudzeniu czuła się wypoczęta, a nie zmęczona. Warto włączyć odpowiednią aktywność fizyczną np. codzienne spacery.
  • Dobra relacja z partnerem, wartościowy czas spędzany razem, przytulanie się i pielęgnowanie związku wpływa pozytywnie na układ hormonalny i na redukcję stresu. Ważny jest też stan zdrowia mężczyzny, warto włączyć go do dbania o zdrowie.

Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: ciąża, dieta, dietetyka, dziecko, hormony, kobieta, suplementy, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up