Przelewanie, bulgotanie, różne dziwne odgłosy dobiegające z naszego brzucha? Co to oznacza i jak sobie z tym radzić?

przelewaUczucie przelewania w jelitach - co znaczy?nie-w-jelitach

Bulgotanie czy też przelewaniu w brzuchu, jak zwał tak zwał jest bardzo częstym problemem! Jeśli bulgocze nam sporadycznie, podczas głodu, przejedzenia czy niestrawność, nie ma się czym przejmować. Problem zaczyna się kiedy przeciąga się to w czasie, trwa kilka miesięcy, codziennie lub co kilka dni.

Możemy mieć przelewania z powodu: wrzodów, chorób zapalnych jelit, ale najczęściej dotyczy to Zespołu jelita drażliwego.

Zespół jelita drażliwego jest bardzo ogólnym pojęciem, wielkim workiem do którego możemy włożyć: dysbiozy jelitowe, stres i psychosomatyzacje, niewłaściwą dietę (dużo przetworzonego jedzenia, słodyczy, tłustych pokarmów, pośpiech w jedzeniu, nieregularnosc), SIBO (kiedy bakterie probiotyczne namnazaja się w jelicie cienkim, a nie w grubym).

W takim wypadku, oprócz odrzucenia największych grzechów jedzeniowych (fastfoody, słodycze itp), powinniśmy rozważyć przejście na okresową dietę low FODMAP, czyli ubogą w produkty o dużej zawartości FODMAP (są to związki fermentujace- oligo, Di, mono sacharydy i poliole – a po ludzku, np laktoza, nadmiar fruktozy, fruktany, związki probiotyczne czy popularne slodziko kończące się na ‘ol’ – ksylitol, maltitol, sorbitol itp). W większości są to z zasady zdrowie produkty (większość owoców, warzywa, najczęściej cebula, czosnek, awokado, produkty zbożowe), dlatego dieta taka powinna być tylko czasowa.

Możemy również wspomóc się produktami naturalnie niwelujacymi nadmierną fermentacje, jak np kminek, mięta, imbir, majeranek, karczoch, koper włoski + rozważyć suplementacje np związków bakteriobojczych aby wspomóc leczenie SIBO, jak np. allicyna, berberyna czy olejek oregano. Dodatkowo, napewno wsparcie mikrobioty, bo to właśnie dysbioza jest głównym winowajcą! A więc odpowiedni probiotyk (przy SIBO uważać, wybierać raczej Bifidobacterium niżeli lactobacillus) i np kwas masłowy.

No i oczywiście udać się do dobrego lekarza, który przy SIBO wdroży również leczenie.

Zobacz nagranie: Uczucie “przelewania” w jelitach


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: jelita, sibo, zespół jelita drażliwego

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up