Przykazania Świąteczne

Pamiętaj, że Święta Bożego Narodzenia są tylko raz w roku, ciesz się z rodzinnych spotkań i wyjątkowej atmosfery. Święta maja być źródłem relaksu i odpoczynku, a nie liczenia kalorii.

Zaplanuj dokładnie świąteczne menu – wypytaj delikatnie gości co lubią i jakie tradycje świąteczne chcieliby zachować przy stole. Unikniesz w ten sposób przygotowywania potraw, których nikt nie zje, a jednocześnie nie zabraknie tych, które są najbardziej lubiane.

Odpowiednio zaplanuj zakupy, nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Jeżeli po kolacji wigilijnej zostaną duże zapasy w lodówce, zawsze możesz zawieźć je do schroniska dla potrzebujących.

Przy wigilijnym stole zachowaj umiar i nie popadaj w skrajności. To czy możesz sobie pozwolić na odstępstwo od ścisłej diety zależy od wielu czynników. Kawałek domowego wypieku nie powinien znacząco zaszkodzić Twojemu zdrowiu, ani popsuć planów dietetycznych na kolejny rok, ale cała blacha ciasta już tak.

Zaplanuj posiłki w ciągu dnia 24 grudnia. Głodówka na cały dzień (lub o zgrozo dwa, trzy i więcej) przed wigilijną kolacją, a potem wrzucenie w siebie wszystkiego co stoi na stole nie jest dobrym pomysłem. Od początku dnia zaplanuj sobie małe, ale pełnowartościowe posiłki. Dzięki temu nie usiądziesz do stołu głodnym, a będziesz mógł spróbować wigilijnych potraw bez wyrzutów sumienia.

Skoncentruj się na jedzeniu, jedz wolno i dokładnie gryź. Niech żołądek ma szansę zawiadomić mózg, że już się napełnił Święta Bożego Narodzenia to czas, który większość z nas spędza z rodziną, bądź w gronie przyjaciół. Delektuj się daniami i rozmawiaj z osobami zasiadającymi z Tobą do kolacji. Wybieraj świadomie. Niech na Twoim talerzu znajdą się wyjątkowe produkty, a nie te które masz na co dzień.

Ogranicz dodatki typu chleb, makaron, ziemniaki z sosem – utrudnią trawienie i zapchasz się nimi nie mając już miejsca na resztę wigilijnych potraw.

Włącz aktywność fizyczną w swój plan dnia. Pomiędzy posiłkami idź na spacer, po kolacji wigilijnej pójdź pieszo na pasterkę, wyjdź z najmłodszymi na sanki lub porzucajcie się śnieżkami, wspólnie ulepcie bałwana. A jeśli nie chcesz wychodzić z domu, bo zimno, pada i plucha, w domu też jest co robić: pośpiewajcie razem kolędy, potańczcie, pobaw się z psem, przytul się do kogoś bliskiego, pozmywaj naczynia po kolacji.

Wspomóż swój układ trawienny. Rano 24 grudnia, na czczo wypij szklankę letniej wody z sokiem z połowy cytryny lub dwoma łyżkami octu jabłkowego. Na 15 minut przed każdym posiłkiem wypij również szklankę letniej wody z sokiem z połowy cytryny lub dwoma łyżkami octu jabłkowego. Możesz tez wypróbować napar z mięty, czy piołunu.

Po kolacji możesz skorzystać z kropli żołądkowych lub amolu (ok. 5 ml popij 1/2 szklanki wody). Możesz też wspomóc się enzymami trawiennymi. Swoją wątrobę wesprzesz stosując wyciągi z karczocha, ostropestu, czy też mniszka lekarskiego.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowe produkty, Zdrowie
Tagi: aktywność fizyczna, dieta, kalorie, potrawy, Święta

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up