Psychobiotyki jako wsparcie zdrowia psychicznego

Psychobiotyki jako wsparcie zdrowia psychicznego

Psychobiotyki, czyli żywe mikroorganizmy o potencjalnej korzyści dla zdrowia psychicznego.

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie wpływem psychobiotyków na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza w kontekście odczuwania stresu i lęku oraz wpływu na nastrój i funkcje poznawcze u ludzi.

Czy badania naukowe to potwierdzają?

Japońscy studenci medycyny (41 mężczyzn i 19 kobiet) przygotowujący się do egzaminu państwowego dla lekarzy przyjmowali tabletki zawierające inaktywowane termicznie Lactobacillus gasseri (CP2305) lub placebo 1X dziennie przez 24 tygodnie. Wykazano, że w grupie osób przyjmujących CP2305 znacznie zmniejszył się niepokój i zaburzenia snu w porównaniu z grupą placebo.

W tym 3-tygodniowym badaniu wykazano, że codzienne przyjmowanie 1 torebki (3 g) z psychobiotykami w postaci doustnej zawiesiny prowadziło u badanych osób do istotnego obniżenia odczuwanego lęku w skali punktacji Hamiltona, zarówno w grupie osób przyjmujących tylko psychobiotyki, jak i w grupie osób stosujących psychobiotyki w połączeniu z niskokaloryczną dietą. Wykazani jednak, że przyjmowanie psychobiotyków wraz z prowadzeniem zbilansowanej diety wydaje się mieć większy wpływ na poprawę objawów lękowych niż przyjmowanie jedynie samych psychobiotyków.

W trwającym 4 tygodnie badaniu na dwudziestu dwóch zdrowych ochotnikach dokonano oceny czy konsumpcja psychobiotyków może wpływać na reakcje na stres, funkcje poznawcze i aktywność mózgu, wykazano, że w grupie osób przyjmujących Bifidobacterium longum 1714 codziennie zgłaszany stres uległ zmniejszeniu w porównaniu z grupą placebo. Zauważono również subtelną poprawę wydajności pamięci wzrokowo-przestrzennej po zastosowaniu psychobiotyku.

W kontrolowanym placebo badaniu z podwójnie ślepą próbą zbadano wpływ probiotyków wieloszczepowych (m.in. Lactobacillus rhamnosus UBLR58, Bifidobacterium breve UBBro1, Bifidobacterium infantis UBBIo1) na studentów zmagających się ze stresem egzaminacyjnym. Studenci zostali przydzieleni losowo do otrzymywania kapsułek probiotycznych lub placebo 2x dziennie przez 28 dni. 74 studentów ukończyło badanie, a ci, którzy spożywali kapsułki probiotyczne, wykazali zmniejszenie wyników skali postrzeganego stresu, skali stresu lęku depresyjnego oraz zmniejszenie poziomu kortyzolu w surowicy krwi w porównaniu z grupą placebo.

Wyniki badań sugerują, że niektóre szczepy probiotyczne mogą wspierać zdrowie psychiczne, jednak z pewnością konieczne są dalsze badania w tym temacie.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Badania, Dieta, Dietetyka kliniczna, Zdrowie
Tagi: dieta, psychobiotyki, stres, zdrowie psychiczne

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up